آمریکایی‌ها معتقدند زمان قطع کمک‌های نظامی به اسرائیل رسیده است

برخی از مدافعان ارشد اسرائیل در آمریکا به این نتیجه رسیده‌اند که زمان قطع کمک‌های سه میلیاردی سالیانه به اسرائیل فرا رسیده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته پایگاه اینترنتی مجله نیوزویک، مالیات دهندگان آمریکایی طی سال‌های اخیر 121 میلیارد دلار به دولت رژیم صهیونیستی کمک مالی کرده و 25 درصد بودجه دفاع ملی این رژیم را تامین کرده‌اند.

این سوبسید حتی به رغم کشف منابع گازی در سرزمین‌های اشغالی و رشد اقتصاد آن ادامه یافته است و باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا سال گذشته میلادی متعهد شد تا مذاکرات اولیه را برای تمدید سوبسید نظامی سالیانه به اسرائیل به مدت یک دهه دیگر آغاز کند و به این رژیم بمب‌های قدرتمند خوشه‌ای ضد پناهگاه فروخته است و به ارتقای سیستم‌ دفاع موشکی گنبد آهنین کمک کرده است.

با وجود اینکه محافظه کاران حامی اسرائیل در برخی موارد باراک اوباما را به دلیل خصومت با رژیم صهیونیستی سرزنش می‌کنند اما برخی از آنان با کمک مالی نظامی آمریکا به این رژیم مشکل دارند.

نوح پولاک، مدیر اجرایی کمیته اضطرای در امور اسرائیل گفت: تجربه دوران اوباما این فرضیه را در میان آمریکایی های حامی اسرائیل تقویت کرده است که قطع کمک‌ها به اسرائیل تنها با ارائه ایده‌های بد به رئیس جمهورها حاصل می‌شود که به آن‌ها بگوییم اثرات قطع کمک بسیار بیشتر از آن چیزی است که گمان می‌کنند. گروه پولاک از سرسخت‌ترین منتقدان اوباما هستند و در سال 2012 تبلیغات تلویزیونی پخش می‌کردند که سیاست‌های اوباما را سرزنش می‌کرد. این کمیته تنها صدای مخالف در میان جوامع حامی اسرائیل نیست. اما این گروه نفوذ چندانی در کنگره که اغلب اعضای آن عضو کمیته روابط عمومی اسرائیل آمریکا (آیپک) هستند ندارد.

آیپک در تلاش است تا هرچه سریعتر کنگره، لایحه کمک‌های نظامی سالانه را تصویب کند. با این حال طی سال‌های اخیر قانونگذاران آمریکا رغبت چندانی به حمایت مالی از اسرائیل نشان نمی‌دهند و آرای این کمیته اکثرا مورد اعتراض قرار می‌گیرد.

شخصیت‌های دیگری از جمله الیوت آبرامز، معاون مشاور امنیت ملی سابق دولت جورج بوش که از نویسندگان برجسته حامی اسرائیل و تحلیل‌ گر سیاسی است، می‌گوید: باور دارم که بهتر است به مرور زمان کمک‌های مالی قطع شود. اسرائیل باید وابستگی خود را به کمک‌های مالی آمریکا کاهش دهد و به متحدی برای آمریکا تبدیل شود و همانند استرالیا، کانادا و یا انگلیس شود. ما با این کشورها روابط نظامی نزدیکی داریم و متحدیم اما کمک نظامی به آن‌ها نمی‌کنیم.

انتهای پیام

کد N401499