امیراحمدیان در گفت‌وگو با ایلنا:

تیم مذاکره‌کننده توانسته زبان دیپلماسی را به زبان زور بچرباند

سیاست خارجی

مسائل فنی، حقوقی، اقتصادی و سیاسی در مذاكرات درهم تنیده است/در داخل کسانی که ساز مخالفت را کوک می‌کنند باید بدانند که همه ارکان حاکمیتی، حامی تیم مذاکره‌کننده هستند/اینکه وزرای 1+5 به وین می‌آیند، نشان از اهمیت این مذاکرات برای آنان دارد

یك تحلیلگر مسائل سیاست خارجی تاكید كرد: تیم مذاکره‌کننده توانسته زبان دیپلماسی را به زبان زور بچرباند و در یک جایگاه هم سطح با گروه 1+5 مذاکره کند.

بهرام امیراحمدیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص مذاکرات وین 6 گفت: اینکه گروه 1+5 مانند سابق لحن تهدیدآمیز نسبت به ایران ندارد و برای رسیدن به نتیجه و توافق مذاکرات را تمدید می‌کند نشان از یک پیروزی دیپلماتیک برای ایران است که توانسته فضایی تفاهم‌آمیز ایجاد کند.

وی با اشاره به مذاکرات در دولت سابق اظهار داشت: در دوره قبل شاهد این گونه مذاکرات نبودیم و اینکه وزرای 1+5 به وین می‌آیند، نشان از اهمیت این مذاکرات برای آنان دارد و این در حالی است که در دوره قبل شاهد اینگونه مسائل نبودیم.

این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: تمدید مذاکرات برای حصول یک موافقتنامه که ناشی از بازی برد - برد باشد و عدم رویکرد خصومت‌آمیز در مذاکراتی که دارای پیچیدگی‌ها و سابقه تاریخی است، یک پیروزی است.

امیراحمدیان با اشاره به تحرکات برخی از جریانات داخلی برای تضعیف تیم مذاکره‌کننده یادآور شد: در داخل کسانی که ساز مخالفت را کوک می‌کنند باید بدانند که همه ارکان حاکمیتی، حامی تیم مذاکره‌کننده هستند که از جمله آنها مقام معظم رهبری است و باید توجه داشت که ما نیاز به یک فضای وحدت و همدلی داریم و نباید برخی محافل یک جو آشوب را ایجاد کنند.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با اشاره به اینکه قرار شده است در زمان تمدید شده مذاکرات تحریمی مجددا صورت نگیرد و 2.8 میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران آزاد شود، خاطر نشان کرد: این مسئله نشان از آن دارد که تیم مذاکره‌کننده توانسته زبان دیپلماسی را به زبان زور بچرباند و در یک جایگاه هم سطح با آنها مذاکره کند و حداقل پیروزی این مسئله باقی ماندن قیمت دلار در سطح فعلی و ایجاد ثبات در وضعیت اقتصادی کشور است.

وی در خصوص تمدید مذاکرات نیز ابراز داشت: اینکه مذاکرات ادامه می‌یابد نشان از پیچیدگی مسئله دارد و مسائل فنی، حقوقی، اقتصادی و سیاسی در مذاكرات درهم تنیده است و اینطور نیست که مذاکرات به سادگی حل شود.

کد N401399