تدارک شورای امنیت برای صدور بیانیه در مورد سقوط هواپیمای مالزیایی

هواپیمای مالزی,سقوط

تهران-ایرنا- شورای امنیت سازمان ملل متحد در حال بررسی پیش نویس قطعنامه ای برای محکومیت سرنگون کردن هواپیمای مسافربری در اوکراین است که از جدایی طلبان می خواهد اجازه دسترسی به محل سقوط آن هواپیما را بدهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از نیویورک، این بیانیه همچنین از کشورهای منطقه می خواهد با ناظران بین المللی برای تعیین حمله کنندگان به این هواپیما همکاری کنند.

استرالیا که 28 تن از اتباع آن مسافر این هواپیما بوده و جان باخته اند، روز یکشنبه پیش نویس بیانیه ای را بین 15عضو شورای امنیت منتشر کرد که ˈمی خواهد مسببان این حادثه شناخته شده و همه کشورها برای مسئول شناختن آنها همکاری کنندˈ.

این بیانیه همچنین با شدیدترین لحن سرنگونی یک فروند هواپیمای مسافربری خطوط مالزی را که به مرگ تاسف بار 298 مسافر منجر شد محکوم می کند و می خواهد همه کشورها و دیگر بازیگران منطقه ای در منطقه از اقدامات خشونت باری که غیرنظامیان را هدف قرار می دهد خودداری کنند.

آمریکا و دیگر اعضای شورای امنیت معتقدند این هواپیما احتمالا به دلیل اصابت موشک زمین به هوا توسط جدایی طلبان سقوط کرده است.

ˈسامانتا پاورˈ سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد روز جمعه گفت که واشنگتن نمی تواند کمک روسیه را در پرتاب موشک به سوی این هواپیمای مسافربری رد کند. ˈولادیمیر پوتینˈ رییس جمهوری روسیه نیز از جدایی طلبان طرفدار مسکو در شرق اوکراین خواست تا همکاری کنند و اصرار کرد که ناظران بین المللی نباید به سرعت نتیجه گیری کنند.

اوکراین و متحدان غربی اش مسکو را مسبب اقدامات جدایی طلبان در شرق اوکراین می دانند که بی ثباتی آن کشور منجر شده است. روسیه نیز نقش خود را در ناارامی های این منطقه رد کرده و می گوید تلاش های اوکراین برای پایان دادن درگیری ها در شرق این کشور با توسل به نیروی نظامی شرایط را وخیم تر کرده است.

پیش نویس این بیانیه که به رویت خبرنگار خبرگزاری رویترز رسیده است ˈاز همه طرف ها و بازیگران در منطقه می خواهد کاملا در زمینه بررسی های بین المللی در مورد دلیل این واقعه از جمله در مورد دسترسی هر چه سریع تر به محل حادثه همکاری کنندˈ.

این بیانیه از ˈهمه گروه های مسلح که کنترل محل حادثه و محل های پیرامون آن را در دست دارند می خواهد از هر اقدامی که به تغییر محل منجر می شود خودداری کنند و به سرعت اجازه دسترسی امن و کامل به محل سقوط هواپیما و پیرامون آن را به ناظران بین المللی بدهندˈ.

ناظران بین المللی سازمان همکاری و امنیت اروپا روز شنبه اعلام کردند که به آنها اجازه داده شده به محل سقوط هواپیما دسترسی یابند با آنکه جدایی طلبان مسلح به آنها اجازه نداده اند به بخش هایی از قطعات هواپیما نزدیک شده یا دست بزنند.

هیات نمایندگی روسیه در سازمان ملل در مورد پیش نویس این بیانیه نظری ابراز نکرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه (27 تیر/18 ژوئیه) در بیانیه ای خواستار تحقیق مستقل، بین المللی و کامل در محل سقوط هواپیمای مالزی شد که از طریق دسترسی به این محل ممکن باشد. انگلیس پیش نویس این بیانیه کوتاه را آماده و ابراز امیدواری کرده بود که روز پنج شنبه ساعاتی بعد از سقوط هواپیما صادر شود اما روسیه خواستار زمان بیشتری برای تهیه پیش نویس شد.

پیش نویس بیانیه مد نظر استرالیا از تلاش ها برای تحقیق بین المللی مستقل و کامل و جامع در مورد این حادثه هماهنگ با دستورالعمل های سازمان هوانوردی غیرنظامی حمایت می کند. همچنین تاکید دارد که اجساد قربانیان با احترام و به شیوه ای درست و قانونی یافته و منتقل شود.

اروپام**9157 ** 1064
کد N401387

خواندنی از سراسر وب