عارف: می خواهم پلی باشم برای ورود جوانان به مجلس

دولت,انتخابات,اصلاح‌طلبان,دانشگاه,محمدرضا عارف,بنياد اميد ايرانيان

رییس بنیاد امید ایرانیان با بیان اینکه می خواهم پلی برای ورود جوانان به مجلس باشم، اظهار کرد: ما به دنبال تشکیل جبهه‌ای متشکل از احزاب و تشکل‌های همسو هستیم.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محمدرضا عارف در بخشی از سخنان خود در دیدار با اعضای سازمان استمرار امیدبا بیان اینکه جایگاه مجلس در نظام جمهوری اسلامی جایگاه ویژه ای است و این جایگاه برمی گردد به نگاهی که نظام به مردم دارد، تصریح کرد:این نگاه در قانون اساسی بصورت برجسته مشخص شده و مورد تاکید امام راحل نیز بوده است. در دیدگاه امام، مجلس در راس امور قرار دارد.ما بر این باوریم که داشتن یک مجلس مقتدر، توانا و متخصص به نفع همه نیروها در کشور است. حتی به دولت نیز کمک خواهد کرد. مجلسی که از حقوق قانونی خود برای نظارت و پرسش از همه نهادها استفاده کند به نفع کشور است.

وی همچنین گفت: مهمترین برنامه ما مشارکت مردم است. در سال 92 مشارکت بسیار خوبی در کشور را شاهد بودیم و برای انتخابات مجلس نیز مهمترین برنامه ما افزایش سطح مشارکت مردم است. اگر بتوانیم پشتیبانی و حضور حداکثری مردم را داشته باشیم، پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات مجلس قطعی است. در ارتباط با ائتلاف، ابتدا بحث ما اجماع است، اینکه بتوانیم لیست واحدی را در داخل جبهه اصلاحات ارائه دهیم. ما سال 93 را سال تدوین سیاست ها،ضوابط و راهبردها گذاشتیم و راهبرد نخست ما این است که اصلاح طلبان بتوانند با رسیدن به اجماع با یک لیست حضور پیدا کنند و بعد از آن به ائتلاف با رقیب بپردازیم تا حتی الامکان با میانه روها و معتدلین جریان رقیب یک ائتلاف نسبی داشته باشیم.

رییس بنیاد امید ایرانیان با بیان اینکه برنامه ما این است که سال 93 وارد مصادیق نشویم گفت: به اندازه کافی نیروی کیفی برای معرفی در انتخابات مجلس داریم.برنامه ما این است که در سال 94 وارد مصادیق شویم.اگر بتوانیم معیارها و ویژگی‌های فردی که بتواند در انتخابات مجلس شرکت کند را درست انتخاب کنیم، مجلسی مقتدر خواهیم داشت که بتواند به مسائل کشور نگاه کلی داشته باشه و با دید منطقه ای و بخشی نگری وارد حوزه عمل نشود.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره اولویت‌های بنیاد امید ایرانیان اظهار کرد: این بنیاد دو اولویت را در سال های گذشته دنبال کرده است؛ یکی زنان و دیگری جوانان. نسل اولی‌ها در آینده جای خود را به نسل سومی‌ها بدهند و به عنوان مشاور در کنار آن‌ها باشند. برنامه ریزی برای مجلس باید در این راستا باشد و این یکی از برنامه‌های جدی ما برای انتخابات 1400 است.اولین گام ما در این راستا انتخابات مجلس سال آینده است. شورای جوانان و شاخه جوانان رادر بنیاد امید ایرانیان راه اندازی کردیم تا جوانان پر شور و پرانگیزه بتوانند فعالیت داشته باشند.تقریبا محور اصلی فعالیت‌های ما جوانان هستند و هدف اصلی فعالیت های ما هم این قشر از جامعه هستند.شخص خودم نیز تلاش خواهم کرد پلی باشم برای ورود جوانان به مجلس.

عارف همچنین افزود: شورای زنان و بخش زنان بنیاد امید ایرانیان طی برنامه‌های چند ساله خود محورهای اصلی فعالیت ها جهت گیری‌ها را مشخص کرده است. اولین محور افزایش نرخ مشارکت زنان است. علیرغم وضعیت تحصیلی زنان که بسیار بالاست سهم فعالیت های اجتماعی و مدیریتی آنها بسیار ناچیزست . یکی از برنامه های ما افزایش نرخ مشارکت این قشر است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: محور دوم که پرداختن به مهمترین چالش‌های زنان است.طبیعتا از داخل خانواده آغاز می شود و از جمله بحث‌های اجتماعی مربوط به زنان است. در حال حاضر افزایش حضور کیفی و کمی زنان در مجلس مورد نظر ماست. تاکنون تعداد نمایندگان زن در مجلس یک رقمی بوده است که امیدواریم بتوانیم در دور بعد این مشکل را حل کنیم و به شکلی باشد که حضورمعنادار و موثر زنان را در مجلس آینده داشته باشیم.

عارف همچنین در پاسخ به این پرسش که چرا بنیاد امید ایرانیان به عنوان یک حزب ثبت نشده است، اظهار کرد: برای اینکه بتوانیم حضور مردم را نهادینه کنیم و ازحداکثر مشارکت مردم در همه امور کشورداری استفاده کنیم به استناد قانون اساسی هیچ راهی جزداشتن احزاب فراگیر نداریم. در سالهای گذشته برای اینکه حضور مردم را به صورت سازمان یافته برنامه ریزی و پیگیری کنیم، بحث های جدی داشتیم. جمع بندی این بود که هنوز شرایط برای فعالیت جدی احزاب فراگیر فراهم نیست و باید به تقویت تشکل‌های اجتماعی و فرهنگی پرداخت. به همین دلیل بحث بنیاد امید ایرانیان را مطرح کردیم. بنیاد تصمیم گرفت تشکلی فراگیر در زمینه های فرهنگی ، اجتماعی و علمی و امور خیریه باشد.

رییس بنیاد امید ایرانیان خاطر نشان کرد: در مرامنامه بنیاد دیده شده است که بنیاد در 10 سال اول فعالیت خود رویکرد حزبی نداشته باشد.بعد از گذشت 10 سال از زمان ثبت بنیاد، مجمع بنیاد تصمیم گیری می کند که بنیاد به حزبی فراگیر تبدیل شود یا از حزبی حمایت کند. شرایط فعلی ما به گونه ای است که فضا برای فعالیت فراگیر حزبی چندان مناسب نیست. از این رو به دنبال تشکیل جبهه ای متشکل ازاحزاب و تشکل‌های همسو هستیم. البته بحث تشکیل حزب غیر از بنیاد امید را که جز مطالبات مردم از ما بوده دنبال کرده ایم ولی هنوز به نتیجه ی قطعی نرسیده‌ایم. اگر به نتیجه ای برسیم بلافاصله اعلام می کنیم.

وی درباره جلسات مشترک با رییس جمهور نیز گفت: در شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجمع تشخیص مصلحت نظام ، هر دو عضو هستیم و در خدمت ایشان هستیم. من یک دیدار نوروزی با ایشان داشتم و اخیرا هم یک جلسه افطاری.

رییس بنیاد امید ایرانیان در ادامه درباره فعالیت‌های سیاسی در دانشگاه اظهار کرد: حضور جریانات سیاسی در دانشگاه‌ها سم مهلک است، اگرچه اعتقادم بر این است که دانشگاه که به تعبیر امام کارخانه آدم سازی است، باید زمینه رشد و تعالی علمی و همزمان فرهنگی اجتماعی و سیاسی دانشجویان را فراهم کند، ولی این که جریانات سیاسی خارج از دانشگاه بخواهند در دانشگاه حضور داشته باشند و به جریان های دانشجویی خط بدهند، به صلاح دانشگاه های ما نیست و نتیجه آن حاکمیت فضای امنیتی است.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: اما قطعا باید شرایط دانشگاه به‌گونه‌ای باشد که دانشجو بتواند آزادانه نقطه نظرات خود را مطرح کند و فعالیت‌های سیاسی داشته و رشد کند. رشد در محیط دانشگاه با سعی و خطاست و ما باید تحمل کنیم. و در حال حاضر بهترین کار توجه به سامان دادن تشکل‌های دانشجویی است، ولی دانشگاه باید توجه داشته باشد که خانه احزاب نشود. تشویق دانشجویان به فعالیت در تشکل‌های دانشجویی در کنار وظیفه اصلی دانش اندوزی در چارچوب ضوابط و مقررات باید مورد تاکید مدیریت آموزش عالی و دانشگاه‌ها قرار بگیرد.

عارف درباره سطح علمی دانشگاه ها نیز گفت: سطح دانشگاه‌ها به طور متوسط سطح قابل قبولی است. البته بعضی از دانشگاه‌های ما وضعیت بسیار خوبی دارند اما اگر به طور متوسط نگاه کنیم خوشبختانه روند توسعه آموزش عالی روند خوبی بوده است.

وی با اشاره به اینکه ما در ابتدا اولویت را به توسعه کمی دادیم خاطرنشان کرد: اگر ما این کار را نمی‌کردیم مردم بچه‌هایشان را به خارج از کشور می‌فرستادند. بعد از اینکه در این زمینه موفق شدیم بحث اساسی که مطرح شد توسعه کیفی و تولید علم بود یعنی افزایش سهم دانشگاه در گسترش مرزهای دانش و پاسخ گویی به نیازها و مشکلات کشور. در این روند دانشگاه‌ها در مجموع موفق بوده اند، ولی تا رسیدن به یک وضعیت مطلوب فاصله داریم. ما آن زمانی می‌گوییم دانشگاه در جایگاه موثر و مطلوب قرار دارد که تولید علمی در دانشگاه برای مردم قابل لمس باشد. یعنی به ثروت ملی تبدیل شود و تا زمانی که این گونه نشود و مردم اثر علم را در زندگی خود نبینند، دانشگاه موفق نبوده است. باید با حمایت از دانشگاه‌ها، دانشگاه بهتر بتواند در ارتقاء سطح علمی و تولید ثروت ملی برنامه ریزی و اقدام کند.

رییس بنیاد امید ایرانیان در پاسخ به این پرسش که نظر شما در مورد مواضع علی مطهری درباره مسائل سال 88 چیست؟ اظهار کرد:هر فردی به خصوص یک نماینده مجلس این اختیار را دارد که دیدگاه ها و نظرات خود را مطرح کند. من آقای مطهری را یک نماینده شجاع و جسور می‌دانم که دیدگاه های خود را با صراحت وشفافیت مطرح می‌کند و حضور موثر و ارزشمندی در خانه ملت دارند.

عارف درباره برنامه‌هایش برای تقویت بنیان‌های دموکراسی در ایران خاطرنشان کرد: توسعه تشکل‌های اجتماعی را راه حل تحکیم دموکراسی در اجتماع میدانم. هنوز شرایط برای تشکیل احزاب فراگیرآماده نیست، ولی توسعه فعالیت های اجتماعی، و نهادینه کردن NGO ها، به طور طبیعی منتج به حضور معنی دار مردم در جامعه، در نهایت تحقق دموکراسی خواهد شد.جهت گیری ما حمایت از سمن‌ها برای ارتقای جایگاه آنها است و توسعه تشکل‌های اجتماعی را برای تقویت بنیان‌های دموکراسی ضروری می دانیم.

وی درباره تاثیر حل پرونده هسته‌ای بر سیاست داخلی گفت: اگر مساله هسته‌ای حل شود قطعا در کوتاه مدت بازتاب مثبتی خواهد داشت، ولی در میان مدت در مسائل اقتصادی بر میگردد به عمل کرد دولت. چند درصد تحریم ها در وضعیت اقتصادی ما موثر بوده است؟ آیا صد در صد است؟خیر! حداکثر می‌شود گفت 30 درصد، 40 درصد.

رییس بنیاد امید ایرانیان افزود: بیشترین مشکلات اقتصادی کشور، مشکلات ساختاری و درون سازمانی است . باید بر اساس سیاست اقتصاد مقاومتی کشور چاره اندیشی شود و کاهش تورم و رشد اقتصادی بطور جدی پیگیری شود. االبته اگر مساله هسته ای حل نشود عده ای به دنبال تشدید فضای امنیتی در کشور می روند.

وی با بیان اینکه هر دولتی روی کار می آمد هیچ چاره ای جز پیگیری مطالبات مردم را نداشت خاطر نشان کرد: به عنوان مثال در بخش اقتصاد مگر می شد این وضعیت ادامه پیدا کند؟ ما مگر می توانستیم رشد منفی را دنبال کنیم؟ ما در سند چشم انداز متوسط رشد اقتصادی را هشت درصد دیده ایم ، می توانستیم وضعیت را در منفی شش درصد نگه داریم؟

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه تاکید کرد: این مسائل ربطی به تفکر دولت ندارد و برای حل مشکلات اقتصادی باید اقدامات جدی انجام شود. تفکر دولت که خواست مردم بود در مساله تغییر، به زمینه‌های فرهنگی و سیاسی و اجتماعی بر می گردد و نباید اینها را صرفا به گردن وزارتخانه‌های تخصصی انداخت .این وظیفه دولت است و تغییر نگرش کلی دولت را نیاز دارد. در مسایل فرهنگی شعارهایی داده شده است، آیا در مسیر آنها حرکت می کنیم یا خیر.موانع چیست و برای رفع ا موانع دولت چقدر تلاش کرده است؟

عارف همچنین گفت: موضوع دیگر اصلاح فضای سیاسی و به عنوان مثال در دانشگاه‌ها است.اکنون همه فشارها متوجه یک وزیر شده است، دولت چه موضعی گرفته است؟ اصلا مساله شخص وزیر علوم نیست.اشتباه است اگر فکر کنیم با حل این مساله، همه مسائل حل خواهد شد. اینجا دولت باید در کنار وزیرش قرار بگیرد. به نظر من دولت یعنی بدنه و تیم دولت،باید به اولویت ها و دغدغه های رئیس جمهور و مطالبات مردم توجه جدی کنند.

رییس بنیاد امید ایرانیان در ادامه اظهار کرد: به هرحال جوانان در یک فضای ناامیدی، سرد و بی تفاوتی مطلق به میدان آمدند و انصافا سنگ تمام گذاشتند. آیا می خواهیم آنها را رها کنیم و دوباره مثلا در اسفند 94 وعده های بی ربط دهیم و آنها را به صحنه بکشانیم؟ این یعنی اینکه ما هر دو سال یکبار از آنها بخواهیم که در یک بازه زمانی دو- سه ماهه با ما باشند و بعد آنها و خواسته هایشان را نادیده بگیریم.

عارف با اشاره به اینکه هنوز در جبهه اصلاحات ما نتوانسته ایم این را جا بیاندازیم که انتخاب احمدی نژاد نتیجه عملکرد اصلاح طلبان بود گفت: ما در بنیاد امید فعالیت خودمان را در قالب یک حرکت پروسه درازمدت برنامه ریزی کرده ایم. در هر یک از فعالیت های سیاسی و انتخاباتی هم به عنوان یک پروژه فعالیت می کنیم. حال در یک پروژه ممکن است شکست بخوریم، به فرض شکست، هر شکستی مقدمه یک پیروزی باشد و نباید این طور باشد که بگوییم ما در انتخابات شکست خوردیم و تا لحظه آخر در انتخابات بعد ندانیم که قصد آمدن داریم یا خیر. این برای یک جریان سیاسی معنی ندارد. اگر قرار است تاثیر گذار باشیم باید برنامه ی درازمدت ما مشخص باشد.

وی در ادامه اظهار کرد: رویکرد و نقش ما ممکن است متفاوت شود اما شکی در حضور نداریم. با این نگاه،هیچ شکستی نباید آسیب جدی به حرکت و فعالیت جریانات داخل نظام تلقی شود.با تحلیل یک شکست در یک پروژه سیاسی و یافتن راهکار مناسب می توان به پیروزی در پروژه سیاسی بعد رسید.در عین حال امیدوارم که دولت آقای روحانی بتواند به اهداف خود برسد که موفقیت و پیروزی دولت قطعا پیروزی همگان و از جمله اصلاح طلبان خواهد بود.

عارف در پاسخ به این پرسش که چرا پیشنهاد قبول پست در دولت آقای روحانی را نپذیرفتید؟ گفت : ان‌شاء‌الله در دولت دوم ایشان.

رییس بنیاد امید ایرانیان در پایان درباره فعالیت مخالفان دولت تحت عنوان دلواپس‌ها اظهار کرد: ما نیمه پر لیوان را میبینیم ، فرض ما این است که این دلواپسی ریشه در خیرخواهی و دلسوزی دارد و امیدوارم دلواپسان از روی هوس دلواپسی نکنند.انتظار ما از آنها این است که جانب اخلاق و انصاف را رعایت کنند. خیلی از این آقایان دست اندر کار امور اجرایی بوده اند و شرایط کشور را می دانند. در عین حال اگر مسأله آنها ملی است و نه سیاسی، در یک فضای دوستانه مسائل خود را با مسئولین مطرح کنند و انشاءالله به نتیجه برسند. کاری که خود من در هشت سال گذشته انجام می دادم . در دولت گذشته هرجا لازم می دیدم،نقطه نظرات و دیدگاه خودم را راجع به مسائل مطرح می کردم. انتظار ما از این دلواپسان هم این است که در یک فضای کارشناسی مسائل خود را مطرح کنند که قطعا به سود جامعه نیز خواهد بود.ما هم وظیفه داریم که حتی الامکان در چارچوب امکانات و برنامه ها در رفع دلواپسی دلسوزان تلاش کنیم و از نکته نظرات آنها در رفع مشکلات و یا اصلاح برنامه ها استفاده کنیم.

انتهای پیام

کد N401112