در صحن علنی مجلس؛

تحقیق و تفحص از صنعت بیمه کشور تصویب شد

مجلس

نمایندگان مجلس شورای اسلامی تقاضای تحقیق و تفحص از صنعت بیمه کشور را به تصویب رساندند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی نمایندگان مجلس تقاضای تحقیق و تفحص از صنعت بیمه کشور را به تصویب رساندند.

محورهای این تحقیق و تفحص وضعیت مالی و نظارتی صنعت بیمه کشور و چگونگی وضعیت صورت های مالی شرکت های بیمه دولتی و غیردولتی در جهت رعایت قوانین بیمه است، همچنین محورهای دیگر این است که رعایت ضوابط و مقررات بیمه مرکزی جهت نظارت بر بیمه های دولتی و خصوصی به چه نحوی است و چرا گزارش مرتبط با تخلفات مالی در بیمه ایران ارائه نمی شود .

تقاضای تحقیق و تفحص از صنعت بیمه کشور با 169 رای موافق، 13 رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع 214 نماینده حاضر در صحن علنی به تصویب رسید.

محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان در موافقت با این تقاضای تحقیق و تفحص گفت: بیش از 9 ماه از تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از صنعت بیمه می گذرد. شرکت های بیمه ای به دلیل عدم کارآیی هزینه های بسیاری را برعهده مردم متحمل کرده اند، از جمله می توان به بیمه شخص ثالث اشاره کرد.

وی با بیان اینکه هزینه ناکارآمدی بیمه های بازرگانی را مردم پردخت می کنند، ادامه داد: بررسی عملکرد این شرکت ها یک امر ضروری است و تخلفات گسترده ای در بیمه ایران وجود دارد که شرایط خاصی را به وجود آورده است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: رقابت ناسالم بیمه های بازرگانی در بخش خصوصی مشکلات بسیاری ایجاد کرده است و نظر کمیسیون این است که گزارش کاملی به جهت آسیب شناسی وضعیت موجود در صحن علنی مطرح کنیم.

وی با انتقاد از عدم شفافیت در اطلاعات در خصوص عملکرد بیمه ها گفت: ابهامی در کلیه قراردادهای بیمه و سرمایه گذاری ها وجود دارد و نمایندگان هیچ خبری از آن ندارند و این مشکلات بسیاری را ایجاد کرده است.

عضو کمیسیون اقتصادی از عدم ارائه گزارش های مرتبط با تخلفات مالی در بیمه ایران انتقاد کرد و گفت: نظارت جدی بر بیمه مرکزی وجود ندارد و بیمه مرکزی باید ورود جدی در بحث بیمه ها داشته باشد و این عدم نظارت سبب آسیب اقتصادی بسیاری شده است.