محتشمی: ممانعت از فعالیت حزبی اعضای احزاب منحله، مغایر قانون است

مجلس شوراي اسلامي,احزاب,اصلاح‌طلبان

دبیرکل حزب آزادی با انتقاد از طرح مجلس برای تعیین نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی اظهار کرد: این طرح دخالت‌های دولت در امور احزاب را بیشتر و کار احزاب را نیز سخت‌تر می‌کند.

مجید محتشمی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به رسیدگی نمایندگان مجلس به طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی ضمن اشاره به اینکه مشورتی با وی در این زمینه انجام نشده است، اظهار کرد: در رسیدگی به این طرح حتماً باید نظرات احزاب و فعالان سیاسی لحاظ شود.

وی با اشاره به تأثیر دخالت‌های دولتی و غیردولتی در نهادهاد مدنی و غیرمدنی، گفت: به هر میزان که دولت و دستگاه‌های تصمیم‌گیری در نهادهای مدنی از جمله نهادهای سیاسی و احزاب دخالت داشته باشند، به همان میزان کیفیت احزاب تحت تأثیر این دخالت‌ها قرار می‌گیرد.

سخنگوی جبهه اصلاح‌طلبان با تأکید بر اینکه "جبهه اصلاح‌طلبان قانون مصوب مجلس شورای اسلامی مورخ سال 60 را یکی از بهترین مربوط به فعالیت احزاب می‌دانم"، خاطرنشان کرد: از نظر ما این قانون یکی از بهترین قوانین مربوط به احزاب است که می‌توان نکات مختصری را در آن لحاظ کرد.

این فعال سیاسی ادامه داد: چنانچه مواردی از جمله تشکیل جبهه‌های سیاسی و همچنین نحوه کمک‌ها و تسهیلاتی که دولت در اختیار احزاب قرار می‌دهد در قالب تبصره‌هایی به قانون مصوب سال 60 اضافه شود، شرایط بهتری بوجود می‌آید.

محتشمی با ارائه پیشنهاد انتخاب روز هفتم شهریور به عنوان روز احزاب، توضیح داد: همان طور که در گذشته این پیشنهاد را عنوان کرده بودیم، امروز نیز پیشنهاد می‌کنیم روز هفتم شهریور که مصادف با سالروز تصویب قانون احزاب در مجلس شورای اسلامی است، به عنوان روز احزاب انتخاب شود.

دبیرکل حزب آزادی همچنین به طرح نمایندگان مجلس درباره احزاب اشاره کرد و با بیان اینکه "در این طرح دخالت‌های دولت بیشتر می‌شود"، گفت: در صورت تصویب این طرح، دخالت‌های دولت در فعالیت‌های احزاب بیشتر می‌شود و این کار احزاب را سخت‌تر می‌کند. در دنیای امروز، احزاب رکن سوم دموکراسی هستند و من از نمایندگان درخواست دارم که دخالت دستگاه‌های دولتی را در امور فعالیت احزاب کمتر کنند.

وی در پایان به یکی از بندهای طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی مبنی بر ممنوعیت فعالیت حزبی افراد که قبلاً در احزاب منحله فعالیت داشتند، اشاره کرد و گفت: این بند مخالفت صریحی با قانون اساسی و همچنین حقوق و آزادی‌های فردی شهروندان دارد؛ چراکه این بند با اصل 36 قانون اساسی مغایر است.

انتهای پیام

کد N401009