مقاومت شروط خود را برای آتش‌بس تسلیم قطر کرد

حماس

جنبش حماس و گروه‌های مقاومت فلسطین در نوار غزه شروط خود جهت برقراری آتش‌بس با رژیم صهیونیستی را به قطر تحویل دادند که از جمله این شروط، لغو کامل محاصره غزه، آزادی اسیران و توقف اشغالگری‌ها در کرانه باختری است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، پس از اینکه دو جنبش حماس و جهاد اسلامی مخالفت خود را با طرح ارائه شده از سوی مصر اعلام و تاکید کردند که این طرح به شروط مقاومت جامه عمل نمی‌پوشاند، قطر شروط مقاومت برای آتش‌بس با رژیم صهیونیستی را تحویل گرفت.

در این طرح، چندین شرط مطرح شده است که از جمله آن‌ها، تعهد رژیم صهیونیستی به لغو کامل محاصره زمینی و دریایی نوار غزه است.

همچنین براساس این شروط باید تمامی گذرگاه‌ها گشوده و فعالیت در اسکله غزه مجددا از سر گرفته شود تا امکان وارد کردن تمامی کالاها، برق، سوخت، مصالح ساختمانی و تمام نیازها به فلسطینی‌ها بوجود آید.

براساس این شروط، باید رژیم صهیونیستی متعهد شود که به محاصره اقتصادی و مالی نوار غزه پایان می‌دهد و ضمانت آزادی ماهیگیری و قایقرانی تا 12 مایل دریایی را می‌دهد. همچنین حماس در مناطق مرزی نوار غزه آزادی آمد و شد داشته باشد و منطقه امن وجود نداشته باشد و برنامه‌های بازسازی نوار غزه اجرایی شود.

از دیگر درخواست‌های مقاومت این است که رژیم صهیونیستی توافقنامه امضا شده در اکتبر سال 2012 در قاهره میان حماس و طرف اسرائیلی در خصوص تبادل اسیران فلسطین را تکمیل کند واین توافقنامه شامل اسیرانی می‌شود که آزاد شده و بار دیگر بازداشت شده‌اند.

براساس این درخواست‌های مقاومت، باید تمامی مجازات گروهی علیه فلسطینی‌ها در کرانه باختری لغو شود که از جمله آن، آزادی تمام بازداشت شدگان بویژه رئیس و اعضای شورای قانون گذاری فلسطین است.

همچنین باید نهادها مجددا گشوده و دارایی‌های دولتی و خصوصی که مصادره شده است، بازگردانده شود و سیاست بازداشت‌های اداری متوقف شده و مجازات اسیران فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی پایان یابد.

طرح این خواسته‌ها در پی تماس‌های بسیار قطر با ترکیه و کشورهای عربی و در راس آن‌ها با آمریکا و فرانسه جهت بررسی راه‌های توقف حملات رژیم صهیونیستی به نواز غره صورت گرفت.

در همین حال فوزی برهوم، سخنگوی حماس اعلام کرد: این خواسته‌ها که در اختیار قطر قرار گرفته است، به اتحادیه عرب، ترکیه و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز تحویل داده شده است.

وی افزود: این خواسته‌ها جدید نیست و همان خواسته‌هایی است که در توافق‌های پیشین آتش‌بس نیز مطرح شده است که اسرائیل به آن‌ها پایبند نبوده است.

فوزی برهوم با بیان اینکه مقاومت فلسطین تاکید دارد که مصر نقش رهبری را در تلاش‌ها برای توقف تجاوزات به غزه ایفا کند از قاهره خواست خواسته‌های حدود دو میلیون فلسطینی محاصره شده در غزه را درک کند.

انتهای پیام

کد N400903