رویترز گزارش داد

اشتون تا پایان مذاکرات سرپرست 1+5 است

ايران,كاترين اشتون,مذاكرات ايران و گروه 1 5,مذاكرات وين

خبرگزاری رویترز به نقل از یک دیپلمات غربی اعلام کرد: قدرت‌های جهانی از کاترین اشتون می‌خواهند که در طول چهار ماه آینده به سرپرستی مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 ادامه دهد.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک دیپلمات غربی اعلام کرد: قدرت‌های جهانی از کاترین اشتون می‌خواهند که در طول چهار ماه آینده به سرپرستی مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 ادامه دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این دیپلمات غربی چند ساعت پس از اعلام تصمیم ایران و قدرت‌های جهانی برای تمدید مذاکرات هسته‌ای پس از آنکه نتوانستند در ضرب‌الاجل 20 ژوئیه به توافق نهایی برسند، گفت که قدرت‌های جهانی از کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا انتظار دارند تا در طول تمدید این مذاکرات به وظایف پیشین خود علیرغم پایان دوره کاری‌اش ادامه دهد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، دوره فعالیت خانم اشتون به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اکتبر 2014 یعنی پیش از 24 نوامبر، پایان چهار ماه تمدید مذاکرات هسته‌ای ایران پایان می‌یابد اما این دیپلمات غربی گفت که خواست واضح این کشورها این است که خانم اشتون تا به نتیجه رسیدن این مذاکرات به کار خود ادامه دهد.

کاترین اشتون که هم‌اکنون 58 ساله است از چهار سال گذشته تاکنون به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا فعالیت کرده که هماهنگ کردن مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 وظایفش را شامل می‌شود. نقش وی ایجاب می‌کند تا اشتون با آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان برای اتخاذ یک موضع واحد در مذاکرات هسته‌ای ایران تلاش کند.

به طور قطع این تهران و واشنگتن هستند که باید تعیین کنند توافقی صورت خواهد گرفت یا نه؟ اما تلاش‌های خانم اشتون در این مذاکرات سربلندی برای وی در پی داشته و مخالفان او را ساکت کرده است.

گفته می‌شود وی توانسته است اعتماد طرف ایرانی و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران را جلب کند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا ضمن تحسین تلاش‌های خانم اشتون در وین پایتخت اتریش در جریان مذاکرات هسته‌ای ایران، گفت که معاونت خانم اشتون و تیمش در مذاکرات عالی و خستگی‌ناپذیر بود.

انتهای پیام

کد N400672