با موافقت 132 نماینده مجلس؛

طرح نحوه فعالیت احزاب 3 ماه مسکوت ماند

مجلس

نمایندگان مجلس با فرصت 3 ماهه و مسکوت ماندن پیش نویس طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی نمایندگان مجلس با ارجاع پیش نویس طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی به کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور موافقت کردند و بر این اساس این طرح با برای مسکوت ماندن 3 ماهه با 132 رای موافق، 57 رای مخالف و 9 رای ممتنع از مجموع 216 نماینده حاضر در صحن علنی به کمیسیون شوراها ارجاع داده شد.

غلامرضا نوری قزلجه نماینده مردم بوستان در مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد ارجاع این طرح به کمیسیون گفت:  همان طور که تا کنون شاهد بودیم ایرادات و تقاضاهای حذف و ارجاع به کمیسیون در خصوص این طرح بسیار  زیاد بوده است، بهتر است این طرح به کمیسیون ارجاع داده شود تا بررسی بیشتری روی آن انجام شد.

وی با اشاره به این که در نگارش این طرح نظر مرکز پژوهش ها و بسیاری از احزاب اخذ نشده است، گفت: لازم است جامعه مدنی ورود جدی در خصوص این طرح داشته باشد و زمانی که این طرح در کمیسیون شوراها مورد بررسی و نگارش قرار گرفت معاونت نظارتی وزارت کشور تقریباً غیرفعال بود.

این نماینده مجلس همچنین به پیش نویس لایحه احزاب اشاره کرد و گفت:  دولت نیز لایحه ای در خصوص نحوه فعالیت احزاب در دست اجرا دارد و ما عجله ای برای بررسی این گزارش نداریم چرا که حدود 1.5 سال تا انتخابات مجلس آینده فرصت باقی است.

کوچکی نژاد نماینده مردم رشت در مجلس  شورای اسلامی در مخالفت با مسکوت ماندن این طرح گفت:  طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه ای سیاسی از مجلس هشتم  مورد بررسی قرار گرفته است و در مجلس نهم نیز نظرات کارشناسی دقیقی بر روی آن انجام شد.

وی افزود: به گفته سخنگوی کمیسیون شوراها از احزاب مختلف برای بررسی این طرح دعوت شده و نمایندگان احزاب در خصوص طرح مجلس نظر ارایه کرده اند.

با تصویب نمایندگان مجلس و بر اساس تبصره ماده 195 طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی جهت اصلاحات  و بررسی بیشتر به کمیسیون  شوراها ارجاع داده شد.