نخست‌وزیر هلند: پوتین باید مسئولانه رفتار کند

نخست‌وزیر هلند پس از گفتگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین تاکید کرد، رئیس جمهوری روسیه باید اقدامی انجام دهد تا دسترسی به محل سقوط هواپیمای MH17 در شرق اوکراین فراهم شده و بتوان اجساد را خارج کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، "مارک روت" نخست وزیر هلند در جمع خبرنگاران در لاهه گفت: ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه باید مسوولیت‌ها را در ارتباط با شورشیان مناطق اوکراین بپذیرد. هلند و جهان شاهد اقدامات او خواهد بود.

وی افزود: من بار دیگر از پوتین درخواست کردم تا از نفوذ خود بر شبه‌نظامیان مناطق شرقی اوکراین استفاده کند. همه مردم شاهدند که چگونه لاشه هواپیمای MH17 و وسایل متعلق به مسافران در محل سقوط این پرواز پراکنده شده است. پوتین به من قول داد که همکاری کند. من به او گفتم که باید به جهان نشان دهد که می‌خواهد کمک کند.

نخست وزیر هلند گفت که از دیدن تصاویری که نشان می‌داد شبه‌نظامیان جدایی‌طلب اوکراین در محل سقوط هواپیما حضور دارند و اشیای متعلق به مسافران را بر‌می‌دارند، شوکه شده است. این مقام همچنین اظهار کرد که با تونی ابوت نخست وزیر استرالیا و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در این رابطه گفتگو کرده است و آن‌ها نیز تاکید کرده‌اند که پوتین باید اقدامی انجام دهد.

مارک روت گفت: آنچه می‌خواهیم دسترسی سریع به محل حادثه و خارج کردن بقایای مسافران جان باخته است که جزو اولویت‌های ماست.

پرواز MH17 با 298 مسافر و کادر پرواز از آمستردام هلند عازم کوآلالامپور مالزی بود که در شرق اوکراین و در نزدیکی مرز روسیه سقوط کرد. گفته می‌شود که جدایی‌طلبان حامی روسیه به این هواپیمای مسافربری بوئینگ 777 موشک شلیک کرده‌اند. کارشناسان نظامی معتقدند که چون این شبه‌نظامیان به رادار دسترسی ندارند، نتوانسته‌اند که هواپیمایی مسافربری را با جنگنده و هواپیمایی نظامی تشخیص دهند.

انتهای پیام

کد N400508