اردن: هیچ ارتباطی با نشست مخالفان عراقی نداریم

در پی برگزاری نشست مخالفان عراقی در اردن، وزیر خارجه اردن ضمن تاکید بر حفظ امنیت و ثبات عراق تصریح کرد که امان هیچ ارتباطی با نشست مذکور ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری سومریه نیوز، ناصر جوده، وزیر خارجه اردن در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با لوران فابیوس، همتای فرانسوی خود در امان، گفت: سه روز پیش حسین شهرستانی، وزیر خارجه جدید عراق با من تماس گرفت و اعلام کرد که برخی طرف‌های عراقی نشستی را در اردن و با حمایت مسئولان اردنی برگزار کرده‌اند اما من به وی تاکید کردم که این خبر درست نیست و حدود 20 دقیقه صحبت کردیم و به او گفتم که این نشست به درخواست یا با نظارت اردن صورت نمی‌گیرد.

وی اظهار داشت: اردن همواره برای کسانی که می‌خواهند نشستی را در این کشور برگزار کنند، مکانی را فراهم می‌کند و این اولین بار نیست که برخی طرف‌های عراقی نشست‌هایی را در اردن برگزار می‌کنند. ما تنها به کسانی که امنیت و ثبات اردن را تهدید می‌کنند یا خواهان مداخله در امور داخلی ما هستند، اجازه نمی‌دهیم که در اردن نشست برگزار کنند.

جوده تاکید کرد: ما هیچ ارتباطی با نشست مذکور و نتایج آن نداریم جز اینکه از نفوذ خود استفاده می‌کنیم تا نتایج این نشست به روند سیاسی در عراق یا قانون اساسی آن لطمه‌ای نزند و به عقیده من بیانیه این نشست شامل اقدام منفی علیه قانون اساسی یا روند عراق نبوده است.

وی گفت: ما خواهان حفظ امنیت و ثبات عراق هستیم چرا که این مساله به نفع ماست. عراق کشور و دوست و همسایه ماست و ما روابط خوبی با این کشور داریم. امیدوارم هیچ گونه تفسیر نادرست و اشتباهی از نشستی که برگزار شد، ارائه نشود.

هفته گذشته برخی مخالفان عراقی نشستی را در اردن برای خروج از بحران کشور و با هدف برکناری کامل نوری مالکی، نخست وزیر عراق برگزار کردند.

در پی این نشست وزارت خارجه عراق عصر جمعه سفیر عراق را از امان فراخواند.

در همین راستا صدها تن از ساکنان استان میسان، در شهر "العماره" با برگزاری تظاهرات در اعتراض به برگزاری نشست مخالفان عراقی در اردن خواهان اخراج سفیر اردن از عراق و بستن سفارت اردن شدند.

تظاهرکنندگان همچنین خواهان بستن تمامی گذرگاه‌های مرزی با اردن و قطع کمک‌های نفتی، بازنگری در سیاست خارجه عراق و ارائه کیفر خواست علیه اردن در دادگاه‌های بین‌المللی شدند.

انتهای پیام

کد N400339