گفت‌و‌گوی تلفنی کری و لاوروف در مورد هواپیمای سرنگون شده مالزی

سیاسی

وزرای خارجه آمریکا و روسیه در تماسی تلفنی تاکید کردند که بازرسان بین المللی باید به مکانی که هواپیمای سرنگون شده خطوط هوایی مالزی در آنجا سقوط کرده، دسترسی کامل پیدا کنند تا بتوانند در رابطه با این حادثه تحقیقات کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که جان کری وزیر خارجه آمریکا به سرگئی لاوروف همتای روس خود گفت که در مورد عدم اجازه دسترسی به بازرسان بین‌المللی و ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا به محل سرنگون شدن هواپیمای مالزی نگران است.

وزرای خارجه روسیه و آمریکا در ادامه این تماس تلفنی بر این مسئله تاکید کردند که تمامی شواهد و مدارک در مورد علت سقوط این هواپیمای خطوط هوایی مالزی باید در اختیار بازرسان بین المللی قرار بگیرد.

پرواز ام.اچ. ۱۷ خطوط هوایی مالزی روز پنجشنبه در حالی که با ۲۹۸ سرنشین از آمستردام هلند عازم کوآلالامپور مالزی بود، در آسمان شرق اوکراین و حوالی مرز این کشور با روسیه سرنگون شد و تمامی مسافران و خدمه آن جان باختند.

آخرین اطلاعات منتشر شده در ارتباط با سرنشینان این پرواز نشان می‌دهد که ۱۸۹ شهروند هلند، ۴۴ مالزیایی (شامل ۱۵ نفر خدمه پرواز)، ۲۷ استرالیایی، ۱۲ اندونزیایی، ۱۰ بریتانیایی، ۴ آلمانی، ۴ بلژیکی، ۳ فلیپینی، یک آمریکایی، یک نیوزلندی و یک کانادایی در میان کشته شدگان بوده اند. هنوز ملیت دو مسافر دیگر شناسایی نشده است.

گزارشگران حاضر در محلی که لاشه هواپیما فرود آمده می‌گویند: گستردگی محوطه ای که بقایا در آن پراکنده شده عملیات تجسس را دشوار کرده است.

انتهای پیام

کد N400255