قطر میزبان نشست محمود عباس و دبیر کل سازمان ملل

فلسطین,سازمان ملل

تهران ، ایرنا - یک منبع ارشد قطری به رویترز گفت : قطر روز یکشنبه میزبانی نشستی بین محمود عباس رئیس تشکیلات خود گردان فلسطینی و بان کی -مون دبیر کل سازمان ملل را در تلاش برای دستیابی به یک توافقنامه آتش بس با اسرائیل برای خاتمه جنگ دوازده روزه به عهده خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز از دوحه ، این منبع ارشد گفت : ریاست این نشست را به دلیل آنکه در دوحه برگزار می شود شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر به عهده خواهد گرفت که به عنوان ˈ کانال ارتباطی ˈ بین حماس و جامعه بین الملل عمل می کند.

وی گفت : قطر درخواستهای حماس را به جامعه بین المللی ارائه کرده و لیست مربوط به آندر اختیار فرانسه و سازمان ملل قرار گرفته است و مذاکرات فردا با هدف مذاکرات بیشتر در مورد این شرایط انجام خواهد شد.

حماس که کنترل نوار غزه را به عهده دارد تلاشهای مصر را برای پایان دادن به درگیریهایی که به کشته شدن بیش از 300 نفر از فلسطینیان عمدتا غیر نظامی منجر شده، رد کرده و گفته است هرگونه معامله باید پایان محاصره این منطقه ساحلی و تعهد مجدد نسبت به آتش بس توافق شده در جنگ هشت روزه در سال 2012 را در بر گیرد.

در بیانیه سازمان ملل گفته شد که بان آخر هفته برای ˈ ابراز همبستگی با اسرائیلی ها و فلسطینی ها و کمک به آنها با هماهنگی بازیگران منطقه ای و بین المللی برای پایان دادن به خشونتها و یافتن راهی به جلو ˈ راهی خاورمیانه خواهد شد.

در این بیانیه آمده است که وی به دوحه ، کویت ، قاهره ، بیت المقدس ، رام الله ، امان سفر کرده و ممکن است توقف در نقاط دیگر نیز به آن افزوده شود.

منابع دیپلماتیک غرب ، قطر را یک بازیگر استراتژیک در دستیابی به توافق آتش بس موثر می دانند چرا که این کشور ثروتمند حوزه خلیج فارس میزبان شمار زیادی از اسلام گرایان تبعیدی از سراسر خاورمیانه از جمله خالد مشعل رهبر حماس است .

این منبع ارشد قطری افزود : عباس نیز قرار است به دنبال ملاقات با دبیر کل سازمان ملل با مشعل مذاکره کند.

منبع مزبور گفت : قطر به هیچ وجه حماس را تحت فشار قرار نخواهد داد تا انتظارات خود را پایین بیاورد یا شرایط خود را تغییر دهد بلکه تنها به عنوان یک ˈ کانال ارتباطی ˈ عمل خواهد کرد.

مترجمام 1403 ** 1917
کد N400226