پاکستان، حملات پهپادهای آمریکایی در وزیرستان شمالی را محکوم کرد

آمریکا,محکومیت پهپادها

اسلام آباد - ایرنا - دولت پاکستان، حملات روز شنبه هواپیماهای بدون سرنشین (پهپادهای) آمریکایی درمنطقه قبیله ای ˈوزیرستان شمالیˈ درشمال غرب این کشور را بشدت محکوم و این حملات را علیه حاکمیت وتمامیت ارضی پاکستان عنوان کرد.

به گزارش ایرنا، وزارت امورخارجه پاکستان شنبه شب با انتشار بیانیه رسمی اعلام کرد: اسلام آباد حملات پهپادهای جاسوسی آمریکا در وزیرستان شمالی که همزمان با ادامه عملیات گسترده ارتش پاکستان علیه تروریست ها دراین منطقه، انجام شده را تقبیح می کند.

دراین بیانیه آمده؛ حملات پهپادهای آمریکا به تلاش های دولت پاکستان برای برقراری صلح و کمک به ارتقای ثبات در منطقه آسیب می زند.

رسانه های پاکستانی به نقل از منابع اطلاعاتی افزودند: حملات بامداد شنبه پهپادهای جاسوسی آمریکا در روستای ˈدوگا مادا خیلˈ در بخش ˈداتا خیلˈ واقع در36کیلومتری ˈمیرانشا ˈ مرکز منطقه وزیرستان شمالی - در امتداد مرز پاکستان و افغانستان - روی داد.

براساس این گزارش، درنتیجه شلیک دو فروند موشک پهپادهای جاسوسی آمریکا به یک واحد مسکونی 11 نفر کشته شدند.

منابع رسمی پاکستان اعلام کردند: شبه نظامیان وابسته به شاخه ˈطالبان پنجابیˈ از زیرمجموعه های گروه غیرقانونی ˈتحریک طالبانˈ پاکستان موسوم به (تی تی پی) از جمله ˈمعاویهˈ متعلق به شهر ˈجهنگˈ درایالت پنجاب درشرق پاکستان وطراح اصلی حملات تروریستی وقتل های هدفمند علیه جامعه شیعیان درمناطق مختلف پاکستان دراین حملات به هلاکت رسیدند.

حملات پهپادهای جاسوسی آمریکا به مناطق قبایلی در شمال غرب پاکستان از زمان آغاز گفت وگوهای صلح میان دولت و شبه نظامیان طالبان در بهمن ماه سال 1392 متوقف شده بود.

در عین حال این حملات در حالی انجام می شود که گفت وگوهای صلح میان دولت و گروه طالبان بدون هیچ نتیجه ای به پایان رسیده و ارتش پاکستان نیز از 20 خرداد امسال عملیات گسترده نظامی موسوم به ˈضرب عضبˈ در بخش های مختلف وزیرستان شمالی را علیه مواضع تروریست ها از جمله شبه نظامیان خارجی آغاز کرده است.

حمله چهارشنبه گذشته پهپادهای آمریکایی به بخش های ˈداتا خیلˈ در منطقه قبیله ای وزیرستان شمالی منجر به کشته شدن 18 نفر شد.

خانم ˈتسنیم اسلمˈ سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان در این خصوص گفت که همزمان با تداوم عملیات ارتش پاکستان علیه تروریست ها در منطقه وزیرستان شمالی، حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به دستاوردهای این اقدام نظامی آسیب وارد می کند.

وی ماه گذشته نیز با اشاره به مطرح شدن موضوع حملات پهپادها در رایزنی ها میان مقامات پاکستان و آمریکا، هرگونه ارتباط حملات اخیر هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا با عملیات درحال اجرای ارتش پاکستان علیه تروریست ها در منطقه قبیله ای وزیرستان شمالی را رد کرد.

تسنیم اسلم گزارش رسانه های خارجی که مدعی شدند حملات اخیر پهپادهای آمریکا با موافقت دولت پاکستان و با هدف تحت فشار قراردادن تروریست ها در مناطق قبایلی انجام می شود را بی اساس دانست و تأکید کرد: چنین گزارش هایی کاملاً گمراه کننده بوده و دولت پاکستان هرگز از اتخاذ مواضع علیه حملات پهپادهای آمریکایی چشم پوشی نمی کند.

سازمان عفو بین الملل، گروه های حقوق بشر و گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، در گزارش های خود نسبت به عواقب منفی حملات پهپادهای آمریکایی به پاکستان هشدار داده اند.

آمریکایی ها این حملات را به بهانه مبارزه با تروریست های مستقر در مناطق قبایلی پاکستان همچنان ادامه می دهند اما مقامات دولتی، احزاب سیاسی و مذهبی در پاکستان این حملات را غیرقانونی و ناقض حاکمیت ملی پاکستان می دانند که نتیجه ای جز کشته شدن غیرنظامیان و مردم بی دفاع ندارد و مبارزه با تروریسم از سوی آمریکایی ها ادعایی بیش نیست.

دولت پاکستان در گذشته اعلام کرده بود از سال 2004 میلادی بیش از 340 حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در مناطق قبایلی کشور ثبت شده است که در جریان این حملات، بیش از سه هزار و 500 نفر جان باختند.

آمارها نشان می دهد در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما، این حملات افزایش یافته است.

آساق*ط*ا.ر*1859
کد N400119