برگشت ظریف به تهران، تمدید مذاکرات برای 4 ماه

مذاكرات ايران و گروه 1 5,محمدجواد ظريف

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در حالی وین را سمت تهران ترک کرد که مذاکرات ایران و 1+5 به مدت چهار ماه تمدید شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) مذاکرات ایران و 1+5 تا 3 آذر ماه سال جاری تمدید شده است اما هر زمان که دو طرف به توافق برسند مذاکرات پایان می‌یابد.

وزیر امور خارجه کشورمان روز جمعه در بیانیه مشترک خود با کاترین اشتون گفت: «به همراه وزیران خارجه دیگر تصمیم گرفتیم اجرای برنامه اقدام مشترک را تا 24 نوامبر 2014 ادامه دهیم. ایران و 3+3 تاکید می‌کنند که اجرای تمامی تعهدات‌شان را به طور موثر و به موقع ادامه می‌دهند. با جدیبت برای توافق جامع جلسات خود را در هفته‌های آینده برگزار خواهیم کرد.»

از سویی سیدعباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران بامداد شنبه در یک نشست خبری در وین گفت: اختلاف‌های عمیقی درباره مسائل مختلف وجود دارد و همان‌طور که قبلا گفتیم شروع به نوشتن متن پیش‌نویس کردیم و پیشرفت خوبی به لحاظ متن داشتم اما در محتوا اختلاف باقی است و بیش از 65 درصد متن انجام شده اما 35 درصد مسائل باقی مانده که شامل مسایل کلیدی است.

وی ادامه داد: در مذاکرات اخیر موفق به کامل کردن متن نشدیم و مواضع ما با مواضع آن‌ها فاصله زیاد دارد و نتوانستیم این فاصله را پر کنیم. اما از آنجا که فضای مذاکرات سازنده است و اراده جدی در طرف‌ها برای رسیدن به راه‌حل وجود دارد به این نتیجه رسیدیم که باید مذاکرات ادامه پیدا کند.

عراقچی ادامه داد: ما برای ادامه مذاکرات منعی نداشتیم و می‌توانستیم طبق توافق ژنو ادامه دهیم. طبق توافق ژنو یک سال زمان مذاکره‌ است، اما با توجه به گام اول توافق ژنو که 29 تیر پایان می‌یافت باید روند تمدید می‌شد. از این رو در سه روز آخر به این جمع‌بندی رسیدیم که توافق جامع تا 29 تیر عملی نیست درباره تمدید گام اول توافق ژنو حرکت کردیم و اگر تمدید نمی‌شد به طور خودکار همه چیز به شش ماه قبل باز می‌گشت.

این مذاکره کننده تیم هسته‌ای کشورمان همچنین گفت: ما معتقد بودیم برای چهار ماه آینده باید 2 میلیارد و 800 میلیون دلار آزاد شود. این در حالی بود که برخی معتقد بودند چون اقدام ایران برای تبدیل مواد 20 درصدی‌اش تمام شده مبلغ جدیدی نباید پذیرفته شود اما در نهایت پذیرفتند که این مبلغ پرداخت شود یعنی در چهار ماه آینده و در شش قسط (چهار قسط 500 و دو قسط 400 میلیون دلاری) به کشورمان پرداخت می‌شود که به صورت نقدی خواهد بود و از اول ماه اوت تقریبا هر 20 روز (یا هر سه هفته) این مبالغ پرداخت می‌شود.

معاون وزیر خارجه درباره ادامه مذاکرات در چهار ماه آینده گفت: در دو سه هفته‌ آینده هیات‌ها به خانه باز می‌گردند و ارزیابی مجددی را بر روی مباحث صورت می‌دهند و بعد از آن مذاکرات در سطوح مختلف آغاز می‌شود. هنوز به مذاکرات کارشناسی زیادی نیاز است. هم چنین مذاکرات در سطح آقای ظریف و خانم اشتون احتمالا برای اواخر آگوست و اوایل سپتامبر انجام خواهد شد. از سویی ممکن است مذاکرات دو جانبه صورت گیرد. بنابراین زمان و مکان مذاکرات به سطح مذاکرات و شرایط بستگی دارد. در تماس‌های آینده بین بنده و خانم اشمید این مسایل نهایی می‌شود.

وی گفت: ایده‌هایی برای موضوعات مختلف وجود دارد اما باید روی آن‌ها کار کرد. به دلیل پیچیدگی مسایل، کار سخت و کند پیش می‌رود. ایران بسته‌ای را که در هر موضوع راه‌حل‌هایی را ارایه کرده به طرف مقابل داده است.

وی درباره امکان نیاز به حضور و مذاکره رییسان‌جمهور هفت کشور برای رسیدن به توافق و برگزاری مذاکرات در نیویورک گفت: شایعاتی درباره انجام مذاکره در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شده است البته همه چیز ممکن است اتفاق بیفتد اما برنامه‌ریزی برای این مساله نشده است و حضور سران کمکی به مذاکره نمی‌کند.

انتهای پیام

کد N399820