مشعل: پیش از هر آتش‌بسی،‌ محاصره غزه باید پایان یابد

سیاسی

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس شرایط آتش‌بس با اسرائیل را اعلام کرد و گفت: پایان محاصره غزه، آزادی زندانیان سیاسی فلسطین و پایان تهاجمات از شروط اصلی ما برای آتش‌بس است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در مصاحبه با روزنامه دیلی‌تلگراف گفت: تا زمانی که رژیم صهیونیستی محاصره غزه را پایان ندهد، حماس با پیشنهاد آتش‌بس موافقت نخواهد کرد.

وی با بیان اینکه این سه درخواست از شروط اصلی برای آتش‌بس است گفت: اسرائیل باید به تهاجمات هوایی، دریایی و توپخانه‌ای و هدف‌قراردادن غیرنظامیان غزه پایان دهد و زندانیان فلسطینی را که در واکنش به مرگ سه شهرک‌نشین اسرائیلی در کرانه باختری بازداشت شده بودند، آزاد کرده و به صورت دائم محاصره غزه را پایان دهد.

خالد مشعل گفت: این درخواست‌های اصلی ماست و ما توافقی که درد و رنج مردم را طولانی‌تر کند به هیچ‌عنوان نمی‌پذیریم.

وی تأکید کرد: تمدید محدودیت‌های اعمال شده علیه غزه دیگر قابل قبول نیست و حماس از درخواست لغو کامل و دایمی تحریم‌ها علیه نوار غزه کوتاه نخواهد آمد. همچنین عبور غیرنظامیان و کالاها باید از طریق مرز انجام شود.

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس با بیان اینکه جزئیات مطالبات حماس به مذاکره‌کنندگان داده شده است گفت: حماس همکاری خود را با مذاکره‌کنندگان تا زمان تحقق شروطش ادامه خواهد داد.

وی تأکید کرد که مصر، ترکیه و قطر نقش میانجی‌گر در این مذاکرات را ایفا می‌کنند.

مشعل در پاسخ به این سؤال که چرا در شرایطی که راکت‌های شما اثرگذار نیست و سیستم گنبد آهنین آن‌ها را خنثی می‌کند اما همچنان شما به حملاتتان ادامه می‌دهید؟ گفت: اگر راکت‌های ما اثرگذار نیست پس چرا جامعه جهانی بدنبال برقراری آتش‌بس است. حملات حماس حامیان خارجی اسرائیل را ترسانده است.

انتهای پیام

کد N399668