اولاند نسبت به تهدید افراط‌یون در غرب آفریقا هشدار داد

سیاسی

رئیس‌جمهوری فرانسه از آغاز عملیات نظامی جدیدی که در غرب آفریقا برای هدف‌ قراردادن تهدید گروه‌های افراطی که به گفته وی منافع و شهروندان فرانسه را تهدید می‌کند، حمایت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، فرانسه سال گذشته میلادی مداخله نظامی در کشور مالی را آغاز کرد و مانع پیشروی شبه‌نظامیان مرتبط با القاعده که کنترل دوسوم از این کشور را در سال 2012 میلادی بدست گرفته بودند، شد.

این عملیات نظامی در پراکنده کردن گروه‌های افراطی در مالی موفق بود و پاریس در حال حاضر در روند سازماندهی مجدد استقرار نیروهایش در این منطقه قرار دارد که 1700 سرباز فرانسوی در مالی با یک گروه بزرگ مقابله با تروریسم ترکیب شده است.

بر اساس این برنامه جدید حدود 3000 نیروی فرانسوی در خارج از مالی، بورکینافاسو، نیجر و چاد با هدف ریشه‌کن کردن تهدید افراط‌گرایان در سراسر این منطقه دست به عملیات خواهند زد.

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه در جریان سفر سه روزه‌اش به نیجر که پس از آن به ساحل عاج و چاد خواهد رفت گفت: تهدیدهایی به‌ویژه از جانب لیبی وجود دارد. تجهیزات نظامی در این کشور جمع شده و بدون شک تروریست‌ها به دنبال پناه گرفتن در این کشور هستند.

وی افزود: در نتیجه ما تصمیم گرفته‌ایم تا برنامه‌ها و تجهیزاتی که به ما اجازه مقابله با تهدیدهای تروریسمی در این منطقه را می‌دهد به کار گیریم.

اولاند همچنین از خطرات ناشی از شبه‌نظامیان بوکوحرام در نیجریه ابراز نگرانی کرد؛ جائیکه این شبه‌نظامیان روزانه دست به بمب‌گذاری شده و به روستا‌ها حمله کرده و آدم‌ربایی می‌کنند.

اولاند به پرسنل نظامی فرانسه در پایگاه هوایی کشورش در خارج از پایتخت نیجر گفت: امنیت نیجر و امنیت غرب آفریقا، امنیت فرانسه است. آنچه در نیجر اتفاق دهد امنیت ما، منافع ما و غیرنظامیان ما را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

در نتیجه شما اینجا هستید تا امنیت نیجر و همچنین امنیت فرانسه را تضمین کنید.

انتهای پیام

کد N399491