ابتکار عمل حریری برای نجات لبنان

سیاسی

نخست‌وزیر پیشین لبنان از طرح نقشه‌ی راهی برای نجات این کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه مصری الیوم‌ السابع، سعد حریری، رهبر جریان المستقبل و نخست‌وزیر پیشین لبنان از طرح نقشه‌ راهی برای نجات کشورش خبر داد که شامل انتخاب رئیس جمهور به عنوان یک اولویت و تشکیل دولت جدید به منظور فراهم سازی مقدمات برگزاری انتخابات پارلمانی در پاییز آینده و عقب‌نشینی حزب‌الله لبنان از جنگ سوریه و آماده‌سازی طرح ملی برای مبارزه با تروریسم است.

حریری در یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد: باید یک دیوار امنیتی و سیاسی که به حمایت از لبنان در برابر طوفان‌های اطرافش بپردازد، ایجاد شود.

حریری با اشاره به وقایع غزه، عراق و سوریه گفت: ما در حال حاضر به‌ عنوان بخشی از جهان عرب در برابر این طوفان قرار داریم و شاهد فصل خطرناکی از اختلافات مذهبی و طایفه‌ای هستیم.

نخست‌وزیر پیشین لبنان افزود: واقعیت‌گرایی و صراحت بیان ما را بر آن می‌دارد که اعتراف کنیم دور نگه‌ داشتن لبنان از این خطرات و ایجاد دیواری امنیتی، سیاسی و اقتصادی که به حمایت از لبنان بپردازد خصوصاً با مشارکت حزب‌الله در جنگ سوریه بسیار دشوار خواهد بود اما مسئولیت ملی ما را بر آن می‌دارد که تسلیم نشویم.

حریری افزود: متأسفانه حزب‌الله لبنان معتقد است که آن می‌تواند نظام بشار اسد را نجات دهد. واقعیت این است که هیچ‌کس نمی‌تواند نظام اسد را نجات دهد و موضع واقعی ما بر این اساس است که مشارکت حزب‌الله در این جنگ طرحی جنون ‌آمیز است که جنونی متقابل را علیه کشور ما به بار می‌آورد.

رهبر جریان المستقبل خاطرنشان کرد: تروریست و افراد انتحاری، ترس و اقتصاد متزلزل از پیامدهای این جنون متقابل است.

حریری درباره جنگ اسرائیل علیه غزه نیز یادآور شد: برادران فلسطینی با حملاتی ظالمانه و کشنده روبرو هستند در حالیکه جامعه‌ی جهانی ناظر حملات از دور است و هیچ اقدام عملی برای توقف قتل عامل نمی‌کند.

وی توقف حملات اسرائیل و ایجاد راهکاری بین‌المللی برای تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس را خواستار شد.

حریری ادامه داد: جامعه‌ی جهانی اخلاقاً و از نظر انسانی مسئول سرپوش گذاشتن بر جنایت‌های اسرائیل است و در برابر جنایت‌های آن سکوت کرده است. این مساله تمامی امیدها به هر طرح صلح را از بین خواهد برد و راه را به سوی موج جدید خشونت، افراط‌گرایی و بی‌ثباتی باز می‌کند.

حریری نسبت به این عادت لبنانی‌ها به نداشتن رئیس جمهور هشدار داد و گفت: این خطری است که جایگاه ریاست جمهوری را تهدید می‌کند. این غیبت غیرقابل قبول برای جایگاه لبنان نباید ادامه یابد.

وی معتقد است قرار دادن پست ریاست جمهوری در گرو تحولات خارجی موجب توطئه‌چینی‌ها علیه کشور می‌شود.

انتهای پیام

کد N399490