مطهری‌نژاد: قانون احزاب باید مرز خود با جرائم امنیتی را مشخص کند

مجلس شوراي اسلامي,احزاب,وزارت كشور,حزب مردم‌سالاري

یک عضو شورای مرکز حزب مردم‌سالاری با بیان اینکه "در قانون احزاب، جرم سیاسی باید تعریف شود"، اظهار کرد: قانون احزاب باید به احزاب جرأت قدرت و حرکت بدهد.

میرزابابا مطهری‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به بررسی طرح نحوه فعالیت احزاب از سوی نمایندگان مجلس، گفت: متأسفانه تاکنون هیچ مشورتی در مورد طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی که در حال حاضر در صحن علنی مجلس از سوی نمایندگان در حال بررسی است، با احزاب صورت نگرفته است. تأسف بیشتر آن هنگام است که مدتی قبل وزارت کشور پیش‌نویسی را بر روی سایت خود قرار داد و طی آن از همه احزاب درخواست کرد که درباره این لایحه اظهارنظر کنند.

وی با بیان اینکه "احزاب فعال پس از اعلام درخواست وزارت کشور بر روی این لایحه بررسی انجام دادند و نظرات خود را اعلام کردند"، افزود: به یکباره به جای مطرح شدن این لایحه در مجلس، طرحی دیگر از سوی خود نمایندگان مجلس در مورد احزاب کشور مطرح شد.

مطهری‌نژاد با بیان اینکه "اندیشه‌های بسیاری بر روی پیش‌نویس تهیه شده توسط وزارت کشور گذاشته شد و این وزارتخانه مدت‌ها از همه احزاب و صاحب‌نظران درخواست کرد که درباره آن اظهارنظر کنند"، افزود: در این شرایط انتظار می‌رفت که همان لایحه با در نظر گرفتن نظراتی که از سوی احزاب و فعالان سیاسی مطرح شده بود مبنای کار نمایندگان مجلس قرار گیرد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با تأکید بر اینکه "در طرح جدید مربوط به قانون احزاب از هیچ‌یک از احزاب کشور نظرخواهی نشد"، به انتقاد از این طرح پرداخت و گفت: متأسفانه در این طرح هیچ اشاره‌ای به تعریف جرم سیاسی یا حزبی شدن انتخابات نشده است.

وی با بیان اینکه "در طرح جدید نوعی نگاه امنیتی بر فعالیت احزاب حاکم است"، خاطرنشان کرد: زمانی که جرم سیاسی تعریف نشود، هرکسی می‌تواند هرگونه فعالیتی را امنیتی تلقی کند. قانون احزاب باید مرزهای خود را با جرم امنیتی مشخص کند و به احزاب جرأت و قدرت حرکت بدهد. تا زمانی که احزاب کشور را ساماندهی نکنیم هیچ‌گاه توزیع قدرت در کشور سامان نمی‌یابد.

این فعال سیاسی همچنین با بیان ‌اینکه "حزب دستاوردی برای مشارکت بیشتر مردم است"، تاکید کرد: باید در جامعه بستر مناسبی برای مشارکت مردم فراهم شود. در این شرایط و با توجه به اینکه حزب تأثیر بسیاری در افزایش مشارکت مردم دارد، چنانچه جرم سیاسی تعریف شود دیگر مردم از مشارکت در احزاب پرهیز نمی‌کنند.

این عضو شورای مرکزی حزب مردم‌سالاری در پایان افزود: به نمایندگان پیشنهاد می‌کنم که به لایحه دولت بازگشت کنند. چنانچه آنها بر حرف خود تأکید دارند و اصرار می‌کنند که طرح مورد نظر مجلس پیش برود، باید ابتدا فرصتی بگذارند و نظرات احزاب را گردآوری کنند و آسیب‌شناسی‌هایی را که طی سالیان طولانی در احزاب صورت گرفته است مورد توجه قرار بدهند، سپس تصمیم‌گیری کنند.

انتهای پیام

کد N399258