نقشه راه مذاکرات هسته ای:دو میلیارد و 800 میلیون دلار دیگر از دارایی های ایران آزاد می شود

سیدعباس عراقچی,مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای اعلام کرد: در چهار ماه آینده دو میلیارد و 800 میلیون دلار در 6 قسط به حساب ایران واریز می شود.

به گزارش خبرآنلاین، در حالی که ساعتی قبل جان کری در بیانیه‌ای که روی وب‌سایت وزارت خارجه این کشور قرار گرفته ضمن اشاره به تلاشهای دو طرف برای دست‌یابی به توافق جامع هسته‌ای، گفته بود«ایران در زمان ادامه مذاکرات هزینه‌ای دریافت نمی‌کند.» با این حال در پایان مذاکرات وین 6 نقشه کار ماههای آینده مشخص شده است.

بر این اساس، ایران در 4 ماه آینده 25 کیلوگرم از اورانیومی که به اکسید تبدیل کرده را به سوخت راکتور تهران تبدیل می‌کند. هم‌چنین قرار است 2 میلیارد و 800 میلیون دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران در شش قسط آزاد شوند.

بنا بر توافق هسته‌ای آذر 92 بین ایران و گروه 1+5 قرار بر این شد تا 4.2 میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده حاصل از فروش نفت کشور طی هشت قسط و در شش ماه آزاد شود. براین اساس این گونه توافق شد که 550 میلیون دلار در اول فوریه، 450 میلیون دلار در اول مارس، 550 میلیون دلار در هفت مارس، 550 میلیون دلار در 10 آوریل، 450 میلیون دلار در 15 آوریل، 550 میلیون دلار در 14 مه، 550 میلیون دلار در 17 ژوئن و 550 میلیون دلار نیز در 20 ژوئیه واریز شود.
سیف رئیس بانک مرکزی 25 تیر ماه از واریز قسط هفتم دارایی‌های بلوکه شده ایران طبق توافق ژنو خبر داد و گفت: تا دو هفته آینده نیز قسط هشتم واریز می‌شود.

حالا بعد از مذاکرات وین 6، عضو تیم مذاکره کننده ایرانی می گوید: همه از این که اراده جدی در طرف‌ها برای رسیدن به راه‌حل وجود دارد به این نتیجه رسیدند که باید مذاکرات ادامه پیدا کند.

مذاکراتی که هنوز به روایت ظریف براساس آنچه در بیانیه پایانی این مذاکرات قرائت کرد،«اختلاف قابل توجهی»در آن وجود دارد.این اختلاف ها را می توان از اظهارات عراقچی در پایان این مذاکرات بهتر دریافت.
این دیپلمات ارشد ایرانی تاکید کرد که «غنی‌سازی و میزان و ظرفیت آن مهم‌ترین اختلاف نظر بین ایران و 1+5 است» و راکتور اراک، تاسیسات فردو و تحقیق و توسعه دیگر موارد اختلافی را تشکیل می‌دادند. از دیگر موارد اختلافی بین ایران و 1+5 دوره زمانی گام پایانی و حرکت ایران به سمت صنعتی شدن است.
عراقچی که می گوید الان با یک متن 8 تا 9 صفحه‌ ای مواجه‌ایم که دو برابر این صفحات ضمیمه دارد، افزوده است:« از پرانتزها کم شده، اما موضوع هایی که باقی مانده از موضوعات مهم هستند.»


/212 212

کد N399215