گفت‌وگوی تلفنی روحانی و پوتین درباره غزه و مذاکرات هسته‌ای

سیاسی

دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری کشورمان عصر جمعه به دنبال اوضاع تاسف‌بار غزه به ویژه پس از تشدید حملات رژیم صهیونیستی از صبح امروز و کشتار مردم بی‌گناه و مظلوم فلسطین، در گفت‌وگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه، آخرین تحولات مربوطه و اقدامات ضروری در این خصوص را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روحانی در این مکالمه تلفنی تهاجم رژیم صهیونیستی را اقدامی جنایت کارانه و ضد بشری خواند که با تداوم محاصره غزه و کشتار زنان و کودکان بی‌گناه تراژدی غمگینی را دامن زده است که در تاریخ قرن جدید کم سابقه است.

رییس جمهوری با اشاره به ضرورت اقدام فوری مجامع بین المللی به ویژه شورای امنیت سازمان ملل در توقف کشتار و سرکوب مردم بی گناه، خواستار توقف فوری تجاوز این رژیم و محکومیت اقدامات جنایتکارانه و لغو فوری محاصره غزه برای کمک رسانی به مردم به ویژه مجروحین این جنایات شد.

او در این گفت‌وگو به تحولات عراق و سوریه نیز پرداخت و با بیان ضرورت مبارزه با تروریسم که معضلی خطرناک برای منطقه است و با تاکید بر یکپارچگی عراق و وحدت سرزمینی آن کشور، همکاری منطقه‌یی برای مبارزه قاطع با تروریسم و خشونت و افراط در عراق و ایجاد ثبات جهت تشکیل نهادهای قانونی پس از انتخابات اخیر آن کشور شد.

درادامه این گفت‌وگو دو طرف آخرین وضعیت روابط و مذاکرات هسته‌ای را نیز مورد بررسی قرار دادند.

رییس جمهور کشورمان با مثبت خواندن تحولات روابط دوجانبه و پیشرفت‌های اجرایی به دنبال توافقات دو کشور در مذاکرات شانگهای، روند همکاری‌ها را خوب قلمداد کرد و بر تداوم این همکاری‌ها تاکید کرد.

رییس جمهوری روسیه نیز در این گفت‌وگو درباره جنایات غزه با اشاره به اقدامات پیشگیرانه خود برای جلوگیری آن کشور به ویژه از آغاز حمله زمینی، اوضاع غزه را نگران کننده و غیر قابل تحمل خواند و اظهار کرد: کشورهای مؤثر می بایست تمام تلاششان برای آتش بس فوری و رسیدگی به مردم بیگناه را به کار بندند.

پوتین با بیان نگرانی‌های کشورش در مورد تحولات عراق و ضرورت حمایت از دولت قانونی آن کشور و با تاکید بر وحدت و یکپارچگی عراق، مبارزه با تروریسم را ضرورتی انکارناپذیر دانست و خواستار همکاری تمامی کشورهای منطقه در این مبارزه شد.

رییس جمهوری روسیه تحولات روابط دوجانبه را مثبت و پیشرفت‌های مذاکرات اخیر هسته‌ای را امیدوار کننده خواند و با بیان ضرورت ادامه مذاکرات برای توافق و تاکید بر نقش فعال کشورش در به نتیجه رسیدن این امر، از توسعه همکاری‌های دوجانبه ابراز رضایت کرده و بر تداوم اقدامات دو کشور برای ایجاد امنیت منطقه تاکید کرد.

انتهای پیام

کد N399083