صدراعظم آلمان در پاسخ به سوال ایرنا؛

مرکل: برلین برای حل دیپلماتیک موضوع هسته ای همه تلاش خود را بکارخواهد بست

آلمان,ایران,مذاکرات هسته ای

برلین - ایرنا - صدر اعظم آلمان با بیان اینکه در مذاکرات هسته ای کشورهای عضو گروه 1+5 با ایران پیشرفت هایی حاصل شده است،گفت: دولت آلمان تمام کوشش های خود را به کار خواهد گرفت تا در مذاکرات به راه حل سیاسی و دیپلماتیک برسیم.

ˈآنگلا مرکلˈ روز جمعه در نشست خبری با خبرنگاران در برلین در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درخصوص مذاکرات هسته ای وین 6 و احتمال تمدید دوباره این مذاکرات، گفت: پیشرفت هایی در مذاکرات حاصل شده اما هنوز به یک توافق نهایی نرسیده ایم.البته به این معنا هم نیست که یک رکود مطلق در مذاکرات باشد.

صدر اعظم آلمان تاکید کرد:من نمی خواهم درمورد نتیجه مذاکرات اظهار نظر کنم اما این را می توانم بگویم که برلین تمام کوشش های خود را به کار خواهد گرفت تا در مذاکرات به راه حل دیپلماتیک برسیم.

مرکل همچنین در پاسخ به سوال دیگری درخصوص اظهارات باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا درمورد پیشرفت در مذاکرات هسته ای و ضرورت تمدید دوباره گفت و گو های 1+5 با ایران تا دستیابی به توافق نهایی،گفت: آلمان و آمریکا همکاری تنگاتنگی درمورد مسائل مهم بین المللی از جمله موضوع هسته ای ایران دارند.

مذاکرات هسته ای وین 6 که از روز چهارشنبه 11 تیرماه در پایتخت اتریش آغاز شده همچنان با جدیت ادامه دارد و طرفین مذاکره کننده در هفدهمین روز مذاکرات، رایزنی های فشرده درخصوص تمدید مذاکرات بعد از 20 جولای را در دستور کار دارند.

ˈباراک اوباماˈ رئیس جمهوری امریکا چهارشنبه گذشته بعد از دیدار با جان کری و دریافت گزارش مذاکرات وین 6،اظهار کرد: مذاکره با ایران بر سر برنامه هسته ایش ˈراه پیشرفت موثقیˈ را نشان داده و ممکن است نیاز به ضرب الاجلی فراتر از روز یکشنبه داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن،اوباما به خبرنگاران گفت: گروه ما و شرکایمان همزمان با مشخص شدن نیاز به تمدید مذاکرات با ایران ادامه خواهد داد.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز بعد از ظهر پنج شنبه بعد از دیدار و رایزنی با اشتون درمورد آخرین وضعیت و تحولات مذاکرات وین 6 و همچنین بررسی شرایط تمدید مذاکرات،گفت که برای رسیدن به فهم مشترک،مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 تمدید می شود و طرفین اکنون درباره زمان بندی و روش مذاکرات در حال گفت و گو و رایزنی هستند.

اروپام** 2051** 1701
کد N398763