فرمانده آمریکایی:خروج کامل از افغانستان را درسال2017 توصیه نمی‌کنیم/تحریم روسیه فاجعه‌ است

افغانستان,آمريكا,روسيه

فرماندهان ارتش آمریکا می‌گویند خروج کامل از افغانستان را در سال 2017 توصیه نمی‌کنند. آنها همچنین هشدار داده‌اند که اقدام کنگره آمریکا در ممنوع کردن معامله با شرکت‌های تسلیحاتی روسیه برای آمریکایی فاجعه بار تمام می‌شود.

فرماندهان ارتش آمریکا می‌گویند خروج کامل از افغانستان را در سال 2017 توصیه نمی‌کنند. آنها همچنین هشدار داده‌اند که اقدام کنگره آمریکا در ممنوع کردن معامله با شرکت‌های تسلیحاتی روسیه برای آمریکایی فاجعه بار تمام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، ژنرال جوزف دانفورد، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان در اظهاراتی خطاب به کمیته مجلس سنای این کشور اظهار داشت: فرماندهان ارتش آمریکا توصیه نمی‌کنند که کاخ سفید در سال 2017 خروج کامل سربازان آمریکایی در افغانستان را آنگونه که رئیس جمهور دستور داده اعلام کنند.

ژنرال دانفورد گفت: رهبران نظامی افغانستان و آمریکا ترجیح دادند تا مقامات آمریکایی نسبت به تعداد سربازان برای سال 2017 با ابهام بیشتری عمل کنند و به دشمن این پیام را ندهند که نیروهای بین‌المللی از افغانستان خارج می‌شوند.

ژنرال دانفورد در اظهارات خود خطاب به کمیته نیروهای مسلح آمریکا، تاکید کرد: در قابلیت نیروهای امنیتی افغانستان در زمینه جمع آوری اطلاعات و هوانوردی شکاف‌های مهمی وجود دارد تا آنها بتوانند عملیات‌های مبارزه با تروریسم را در سال 2016 انجام دهند.

وی گفت: نیروهای عملیات ویژه افغانستان تا سال 2017 قادر نخواهند بود با اتکا به خودشان فشار کافی بر القاعده وارد کنند. اگر افغانستان و پاکستان بر افراط‌گران در هر دو کشور فشار وارد نکنند خطر قابل ملاحظه‌ای وجود دارد که القاعده بتواند بار دیگر در افغانستان تجمع پیدا کند و تلاش برای حمله به آمریکا را از سر بگیرد.

دانفورد در خصوص تغییرات بالقوه در طرح خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان گفت: تحت چارچوب زمانی فعلی نیروهای آمریکایی در سال 2016 از دیگر نقاط افغانستان به کابل منتقل خواهند شد و این تا حد زیادی قابلیت آمریکا برای کمک به مبارزه با تروریسم را کاهش می‌دهد.

وی خاطر نشان ساخت: اگر آمریکا تصمیم بگیرد در سال 2016 به کمک بیشتری احتیاج است مقامات باید بحث در این زمینه را تا یک سال دیگر شروع کنند تا نیروهای عملیات ویژه آمریکایی برای کمک به این مبارزه در مناطق فراتر از کابل در دسترس باشند.

وی گفت که با سرعت فعلی خروج آمریکا از افغانستان در سال جاری میلادی و سال بعد از آن موافق است اما وی و دیگر رهبران ارتش توصیه نمی‌کنند که برای خروج کامل از افغانستان در پایان سال 2016 تاریخ دقیق ارائه شود.

دانفورد همچنین با انتقاد از تحریم‌های اعمال شده بر شرکت‌های مهم تسلیحاتی روسیه گفت: 88 هلیکوپتر روسی که پنتاگون قرار است برای نیروهای امنیتی افغان خریداری کند برای حفاظت از سربازان آمریکایی در افغانستان پس از پایان سال جاری میلادی حیاتی خواهند بود.

ژنرال دانفورد تاکید کرد که 88 هلی کوپتر مدل Mi-17‌ برای نیروی هوایی افغانستان خریداری شدند و آخرین محموله آن سال جاری میلادی تحویل خواهد شد.

به گفته وی 30 فروند از این هلی کوپترها قرار است در اختیار نیروهای عملیات ویژه افغان به منظور مبارزه با تروریسم و مواد مخدر قرار بگیرند.

دانفورد خاطرنشان ساخت: بدون دسترسی عملیاتی این هلی کوپترها نیروهای افغان در تامین امنیت و ثبات در افغانستان موفق نخواهند بود و تبدیل به یک شریک موثر در مبارزه با تروریسم نخواهند شد.

دانفورد که قرار است فرمانده آتی یگان تفنگداران دریایی آمریکا باشد، اضافه کرد: تصمیم برای کاهش اندازه نیروهای آمریکایی در افغانستان به 9800 نیرو در پایان سال جاری میلادی مبنی بر این فرضیه است که افغان‌ها برای تامین امنیت نیروهای ائتلاف و آمریکایی باقی مانده در این کشور مجهز باشند.

وی گفت: قابلیت آنها برای تامین امنیت بدون هلیکوپترهای Mi-17 تا حد چشمگیری کاهش خواهد یافت و این تاثیری فاجعه بار برای نیروهای آمریکایی خواهد داشت.

وی تاکید کرد: از نظر من کلمه فاجعه بار اغراق آمیز نیست و من به این دلیل این کلمه را به کار بردم زیرا اینکه افغان‌ها از قابلیت عملیاتی که هلیکوپترهای Mi-17 ارائه می‌دهند برخوردار نشوند، به شدت توانایی آنها برای پیشبرد نبرد با دشمن را کاهش می‌دهد.

وی اضافه کرد: ناتوانی آنها در پیشبرد نبرد با دشمن عملا در سال 2015 و فراتر از آن جان جوانان آمریکایی را به خطر خواهد انداخت.

این در حالی است که به گفته مقامات دفاعی آمریکا هلیکوپترهای دفاعی Mi-17‌بهترین گزینه برای نیروهای امنیتی افغان هستند زیرا به خوبی از پس شرایط محیطی و ارضی برآمده و خلبانان افغان از زمان دهه 1980 تا کنون با آنها سر و کار داشته‌اند. با این حال تاکنون شرکت رزوبرون اکسپرت که تولد کننده این هلیکوپترها است از سوی واشنگتن تحریم نشده است اما سناتورهای آمریکایی که مخالف معامله هلی کوپترهای این شرکت هستند، در لایحه سیاست دفاعی سال جاری آمریکا بندی را گذاشته‌اند که معامله پنتاگون با این شرکت را ممنوع می‌کند.

انتهای پیام

کد N398564