نشست مخالفان مالکی در اردن برای به دست گرفتن کنترل بغداد

سیاسی

مخالفان مالکی و رهبران برخی قبایل عراقی پس از نشستی در پشت درهای بسته در اردن، اعلام کردند که به مبارزه خود علیه دولت ادامه می‌دهند و طرح‌هایی برای کنترل بغداد در دست دارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) صدها تن از چهره‌های بانفوذ قبایل سنی عراق، نمایندگان گروه‌های شورشی اسلامگرا، افسران سابق ارتش صدام و نمایندگان حزب منحل شده بعث عراق در این نشست در امان پایتخت اردن حضور داشتند.

در بیانیه پایانی این نشست وضعیت عراق رو به وخامت توصیف شده و شرکت کنندگان خواستار حمایت جامعه جهانی از اهداف شورشیان شدند تا به زعم آنها عراق و منطقه از آینده‌ای نامعلوم نجات یابد.

در این کنفرانس اندک متحدان سنی‌ دولت نوری مالکی، که در درون حاکمیت جای دارند، شرکت داده نشده بودند.

شرکت‌کنندگان همچنین اعلام کردند که با هر تلاشی برای احیای نیروهای مردمی سنی "صحوة" که از سوی دولت حمایت می‌شود، مبارزه می‌کنند. این گروه که نام آن به معنای بیداری است، با حمایت آمریکا در مبارزه با شبکه "القاعده" به موفقیت‌هایی دست یافته بود.

آنها برپای راهپیمایی گسترده و حرکت به سوی بغداد را یکی از طرح‌های خود برای اشغال بغداد و برکناری مالکی اعلام کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد که در این نشست عبدالناصر جنابی، روحانی بانفوذ سلفی عراق، در این نشست گفت: ما پیوسته درحال مبارزه هستیم تا پیامدهای اشغال عراق توسط آمریکا را از بین ببریم و حق مردم عراق را احیا کنیم. هدف ما از این مبارزه به ارمغان آوردن حاکمیت مستقل برای کشور است.

یک روحانی سنی دیگر نیز عملکرد شورشیان را ستود و گفت: قبایل عراق سنگ بنای خیزش علیه حکومت نخست وزیر، نوری مالکی، هستند. نیروهای مخالفان هم‌اکنون بخش‌های وسیعی از غرب و شمال عراق را در اختیار دارند و القاعده تنها بخشی از این نیروها است.

احمد دباش، یکی دیگر از سران شورشیان و از بنیادگذاران "ارتش اسلامی" (نیروهای سنی مخالف دولت مالکی) تصریح کرد که اکثر حاضران در گردهم‌آیی مخالفت خود را با تجزیه قومی و فرقه‌ای عراق اعلام کرده‌اند.

دولت مالکی بارها به انتقاد صریح از این نشست پرداخته و شرکت‌کنندگان را به فعالیت‌های تروریستی متهم کرده است. به عنوان مثال مالکی، جنابی را به آدم‌ربایی و کشتن ده‌ها شیعه در سال ۲۰۰۷ متهم می‌کند.

گروه‌های افراطی مخالف دولت عراق معتقدند که حکومت مالکی سنی‌ها و دیگر گروه‌های عراقی را به حاشیه رانده است.

کنفرانس یادشده بزرگترین گردهمایی سازمان‌یافته توسط فعالان سیاسی سنی عراق در یک ماه گذشته است.

انتهای پیام

کد N398433