یک مدرس حوزه:

معرفی ابعاد وجودی علی(ع) با استناد به نهج‌البلاغه صورت گیرد

امام علي ع ,رمضان,ماه رمضان,شبهاي قدر,نهج‌البلاغه

یک مدرس حوزه علمیه گفت: نهج‌البلاغه سخنان امیرالمومنین علی(ع) و نوع نگاه آن حضرت به مسایل مختلف بود که از این طریق می‌توان شخصیت متعالی ایشان را بیش از پیش شناخت و ضروری است در ایام سوگواری شهادت، در راستای معرفی هر چه بهتر ایشان از این کتاب گران‌بها نیز استفاده شود.

حجت‌الاسلام علی‌اصغر مصطفوی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه زنجان، ضمن تسلیت فرا رسیدن سالروز شهادت امام علی (ع)، اظهار کرد: حضرت علی(ع) نمونه بارز یک انسان متعالی بودند و این امر علاوه بر تاثیرات ایشان از وجود پدر و مادری متدین و خداجو و همچنین پرورش در دامن پیامبر اکرم(ص)، ناشی از روحیه والای ایشان در حقیقت‌طلبی و خداباوری بود.

وی افزود: باید توجه داشت معرفی همه ائمه به ‌ویژه این امام بزرگوار به دلیل سجایای مختلف اخلاقی که به آن مزین بودند می‌تواند به‌ عنوان الگوی کامل برای همه انسان‌ها و در همه اعصار تاریخ مورد توجه قرار گیرد.

مصطفوی تصریح کرد: باید توجه داشت در پرداختن به معرفی شخصیت والای این امام از تک‌بعدی و یک‌سویه معرفی کردن ایشان پرهیز شود و این ذهنیت به وجود نیاید که امیرالمومنین علی(ع) فردی بودند که فقط در گوشه محراب به راز و نیاز با خدا می‌پرداختند و در نهایت هم با ضربه شقی‌ترین فرد روزگار شهد شهادت را نوشیدند و یا حضرت علی(ع) فردی بود که در تمام جنگ‌های آن روزگار حاضر می‌شد.

این مدرس حوزه با بیان اینکه امیرالمومنین علی(ع) سعادت دنیا و آخرت را در کنار هم مدنظر داشتند، گفت: معرفی یک الگوی کامل زمانی با موفقیت صورت می‌گیرد که همه ابعاد شخصیتی این امام را برای جامعه به ویژه جوانان تبیین کنیم.

وی افزود: بهترین راه برای شناختن شخصیت جامع و کامل حضرت علی(ع) کتاب ارزشمند نهج‌البلاغه است و باید در ایام شهادت این امام همام علاوه بر روضه‌خوانی و مرثیه‌سرایی برای ایشان وقتی از سوی مبلغین در جهت معرفی فرازهایی از این کتاب ارزشمند اختصاص یابد.

مصطفوی خاطرنشان کرد: بهترین نوع عزاداری آن است که با شناخت کامل از شخصیت این امام باشد و در مجالس عزاداری به صورت عقلانی و به دور از هرگونه تحریف و بزرگ‌نمایی بی‌دلیل عزاداری کرد.

انتهای پیام

کد N398356