شرکت های بزرگ هواپیمایی از ورود به آسمان اوکراین خودداری می کنند

هواپیما,اوکراین

تهران - ایرنا - در پی سانحه سقوط یک هواپیمای مسافربری مالزیایی در شرق اوکراین، شرکت های هواپیمایی اروپایی از برنامه هایی برای تغییر مسیرهای پروازی به منظور وارد نشدن به آسمان اوکراین خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس ، ˈفردریک کوویلیهˈ وزیر حمل و نقل فرانسه اعلام کرد که به شرکت های هواپیمایی این کشور توصیه کرده تا زمان مشخص شدن دلایل سقوط هواپیمای مالزی در اوکراین ، از ورود به فضای اوکراین خودداری کنند.

پرواز شماره ˈام اچ 17ˈ هواپیمایی مالزی ساعت 18 و 45 دقیقه روز پنجشنبه در هنگام پرواز در شرق اوکراین با 295 سرنشین از صفحه رادار محو شد.

پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین این سانحه را یک اقدام تروریستی دانسته و گفته که سرنگون شدن آن را منتفی نمی داند.

در پی این حادثه ، شرکت های بزرگ هواپیمایی به سرعت طرح هایی را برای خودداری از ورود هواپیماهایشان به حریم هوایی اوکراین اعلام کردند.

شرکت ˈایر فرانسˈ فرانسه اعلام کرد که تصمیم به محض اطلاع از حادثه روز پنجشنبه تصمیم گرفته از این پس در آسمان اوکراین پرواز نکند.

یک سخنگوی شرکت هواپیمایی ˈلوفت هانزاˈ نیز گفته که این شرکت فورا تصمیم به تغییر مسیرهای پروازی در پیرامون منطقه سقوط هواپیمای مالزیایی گرفته است.

در لندن نیز ، یک سخنگوی وزارت حمل و نقل انگلیس گفت : هواپیماهای در حال پرواز ما از طریق پیام های کنترل هوایی در منطقه مسیرهای خود را تغییر می دهند.

در ماه آوریل گذشته (فروردین 93) نیز اداره فدرال هواپیمایی آمریکا اعلام کرده بود که منطقه پیرامون شبه جزیره کریمه اوکراین یک منطقه پرواز ممنوع مجازی برای هواپیماهای آمریکایی است.

یک دستور مشابه منع پروازی نیز در ماه آوریل از سوی ˈسازمان ایمنی هواپیمایی اروپاˈ برای شرکت های هواپیمایی اروپایی صادر شده بود.

رسانام**1078** 3404
کد N398270