وین 6؛ادامه دیدارهای دوجانبه ایران و آمریکا در سطح معاونان

وین,مذاکرات هسته ای,نشست 92

وین - ایرنا - دیدارهای دو جانبه معاونان هیات های مذاکره کننده هسته ای ایران و آمریکا در ششمین دور از مذاکرات ایران و 1+5 به میزبانی وین بعد از ظهر روز پنج شنبه و بعد از دیدار دو جانبه ظریف و اشتون ادامه یافت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، در این نشست که در هتل کوبورگ وین برگزار شده است، سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی از ایران با وندی شرمن مذاکره کننده ارشد آمریکایی درخصوص رفع اختلافات با هدف نزدیک تر کردن دیدگاه ها تبادل نظر می کنند.

رایزنی های دو جانبه هیات های مذاکره کننده ایران و آمریکا درحالی انجام می شود که محمد جواد ظریف و کاترین اشتون امروز در دیداری دو جانبه که بیش از دو ساعت به طول انجامید درخصوص آخرین وضعیت و تحولات مذاکرات وین 6 و احتمال تمدید آن گفت و گو کردند.

رایزنی های هیات های مذاکره کننده ایران و 1+5 درحالی در شانزدهمین روز مذاکرات وین 6،ادامه دارد که یک دیپلمات ایرانی امروز اعلام کرد که بحث ها میان ایران و گروه 1+5 برای تمدید مذاکرات محور گفت و گو ها است.

این دیپلمات که خواست نامش فاش نشود،پس از دیدار محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره آخرین روند مذاکرات اظهار داشت: در دیدار دکتر ظریف و خانم اشتون درباره تمدید مذاکرات صحبت شد ولی بحث ها همچنان ادامه دارد.

وی در پاسخ به اینکه آیا درباره طول مدت زمان تمدید مذاکرات توافقی شده است، گفت: هنوز هیچ توافقی صورت نگرفته است و بحث ها ادامه دارد.

این دیپلمات در پاسخ به سوالی درباره نحوه قطعی شدن زمان تمدید مذاکرات و نیز اینکه مذاکرات وین 6 چه زمانی پایان خواهد یافت، اظهار داشت: قاعدتا دکتر ظریف و خانم اشتون دوباره با یکدیگر ملاقات خواهند کرد ولی هنوز زمان این دیدار مشخص نیست.

در همین رابطه منابع دیپلماتیک دو طرف روز گذشته از احتمال پایان مذاکرات وین 6 در روز جمعه ( فردا) خبر دادند که البته وزیر امور خارجه ایران بعد از ظهر دیروز ( چهارشنبه) تاکید کرد هنوز با تمدید مذاکرات موافقت نکرده و گروه مذاکره کننده ایران همچنان برای ادامه گفت و گو ها تا 20 جولای آمادگی دارد.

ظریف همچنین چهارشنبه شب در حاشیه مراسم احیای شب قدر در مرکز اسلامی امام علی (ع) وین به خبرنگاران گفت:آمادگی داریم تا ٢٠ جولای (29 تیرماه) همچنان به مذاکره ادامه دهیم.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: هر زمان احساس کنیم مذاکره به جایی رسیده که باید متوقف شود یا به شکل دیگری ادامه پیدا کند آماده هستیم ولی هنوز چنین تصمیمی گرفته نشده است.

اروپام** 1701** 1572** 1553
کد N398099