تبادل زندانیان بین دولت و شورشیان مالی با میانجیگری الجزایر

وزیر خارجه مالی به منظور دستیابی به راه‌حل صلح‌آمیز برای حل بحران امنیتی در این کشور با شورشیان گفت‌وگو کرد. این اولین گفت‌وگو بین دولت مالی و شورشیان این کشور است که به میزبانی الجزایر برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری شینهوا، به گفته رسانه‌های منطقه‌ای وزیر خارجه الجزایر اعلام کرد این کشور برای عملیات تبادل زندانیان بین دولت مالی و شورشیان شمال مالی میانجگری کرد.

رمطان لعمامره، وزیر خارجه الجزایر در حاشیه پنجمین نشست همکاری‌های استراتژیک دوجانبه مالی و الجزایر گفت: عملیات انسان دوستانه تبادل زندانیان بین دولت مالی و جنبش‌های سیاسی – نظامی در شمال مالی، با حمایت الجزیره صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاری ای‌پی‌اس این عملیات منجر به آزادسازی 45 نفر توسط شورشیان و 42 نفر از شورشیان و طرفداران آنها توسط دولت مالی شد.

اولین گفت‌وگوهای صلح یک ماه بعد از اینکه گروه‌های شورشی طوارق شامل جنبش ملی آزادی ازواد، شورای عالی اتحاد ازواد و جنبش اعراب ازواد، اعلامیه الجزیره را امضا کردند، صورت گرفت. این اعلامیه مسیر را برای گفت‌وگوهای داخلی در مالی برای رسیدن مجدد به صلح و امنیت در شمال مالی هموار کرد.

شورشیان طوارق و گروه‌های افراطی مرتبط با القاعده از سال 2012 شمال کشور مالی را به تصرف خود در آورده‌اند. بنا به درخواست مقامات مالی، فرانسه، در سال 2013 عملیات‌های زمینی و هوایی را برای خارج کردن این شورشیان از منطقه شمالی این کشور انجام داد.

انتهای پیام

کد N398049