پوتین در برزیل: تحریم‌ها تاثیر بومرنگی دارند/ سیاست خارجی آمریکا غیرحرفه‌ای است

پوتين

رییس جمهوری روسیه در سخنانی اظهار کرد آمریکا سالیان سال است که سیاست خارجی‌اش تهاجمی و غیرحرفه‌ای است.

رییس جمهوری روسیه در سخنانی اظهار کرد آمریکا سالیان سال است که سیاست خارجی‌اش تهاجمی و غیرحرفه‌ای است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری ریانووستی، ولادیمیر پویتن در سفر شش روزه‌اش به آمریکای لاتین با اشاره به "تهاجمی و غیرحرفه‌ای بودن" سیاست خارجی آمریکا اظهار کرد: این نوع سیاست مشکلات زیادی را در کشورهای مختلف به وجود آورده است.

رییس جمهوری روسیه گفت: افرادی که اقدامات سیاست خارجی آمریکا را برنامه‌ریزی می‌کنند، متاسفانه در 10، 15 سال گذشته و نه فقط در حال حاضر، سیاست خارجی تهاجمی را دنبال کرده‌اند و به نظر من این کاملا غیرحرفه‌ای است.

به گفته وی هرکاری که آمریکا انجام دهد همیشه مشکل‌آفرین است.

پوتین ادامه داد: به افغانستان توجه کنید، در آنجا فقط مشکل وجود دارد؟ عراق در حال تجزیه شدن است، لیبی نیز همین‌گونه است. اگر مقامات مصری کنترل کشورشان را در دست نمی‌گرفتند مصر هم هنوز دچار هرج و مرج بود.

وی تاکید کرد که آنها به روی اوکراین نیز دست گذاشتند و مشکلات جدید ایجاد کردند.

رییس جمهوری روسیه گفت: در کل همه باید بدانند که ما می‌بایست براساس اصول حق بین‌المللی عمل کنیم و به نهادهای دولتی به ویژه در کشورهایی که آغاز به ایستادن به روی پاهای خود کرده‌اند احترام بگذاریم.

پوتین که در ادامه سفر شش روزه‌اش به آمریکای لاتین هم اکنون در برازیلیا، پایتخت برزیل به سر می‌برد، درباره تحریم‌های آمریکا علیه روسیه نیز بیان کرد: این تحریم‌ها موجب به بن بست رسیدن روابط دوجانبه می‌شود و به منابع استراتژیک آمریکا ضربه وارد می‌کند.

وی اظهار کرد: درباره تحریم‌ها باید بگویم که به طور کل تاثیر بومرنگی خواهند داشت و بدون شک روابط روسی – آمریکایی را به بن بست می‌کشانند.

پوتین گفت: با این حال، ما در را برای مذاکرات بازمی‌گذاریم تا این اوضاع حل شود. امیدوارم حسن نیت و اقدامات برای حل این مشکلات از طریق دیپلماسی پیروز شوند.

انتهای پیام

کد N397994