چه کسی جانشین کاترین اشتون می‌شود؟

اتحاديه اروپا

رییس جمهوری فرانسه بیان کرد: رییس سیاست خارجی جدید اتحادیه اروپا باید به دلیل چهره‌ای که می‌خواهیم از اروپا نشان دهیم یک زن باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از سایت خبری لوپوئن، در جریان نشست سران اتحادیه اروپا که قرار بود در آن مسوولان جدید این اتحادیه انتخاب شوند، فرانسوا اولاند گفت: رییس جدید دیپلماسی اروپا باید زنی از احزاب چپ‌گرا باشد.

در همین حال در حالی که ماتئو رنتزی، نخست وزیر ایتالیا به دنبال گرفتن این مقام برای خانم "فدریکا موگرینی"، وزیر امور خارجه‌اش است، سوسیالیست‌های اروپا درخواست کرده‌اند که این پست به احزاب چپ‌گرا برسد.

هم‌زمان دو سیاستمدار زن برای احراز مقام‌های مهم اتحادیه اروپا پیشنهاد شده‌اند. یکی هله تورنینگ اشمیت، نخست وزیر دانمارک و دیگری فدریکا موگرینی، وزیر خارجه ایتالیا.

در نشست سران اروپا ژان کلود یونکر، رسما به عنوان رییس بعدی کمیسیون اروپا انتخاب شد. اکنون همه بیشتر به این فکر می‌کنند که مقام‌های مهم در کمیسیون اروپا به چه کسانی سپرده خواهد شد.

مشاوره و رسیدن به یک توافق و تصمیم نهایی در این مورد در ملاقات سران ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا صورت می‌گیرد.

در این میان یک سیاستمدار زن از یکی از کشورهای بزرگ عضو اتحادیه که یونکر به احتمال زیاد می‌تواند عضویت او را در کمیسیون آینده تضمین کند فدریکا موگرینی وزیر خارجه فعلی ایتالیا است. از میان مجموعه نامزدهای پیشنهادی به نظر می‌رسد که او برای به عهده گرفتن مسئولیت سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپا و جانشینی کاترین اشتون به نسبت دیگران شانس بیشتری دارد.

اما کشورهای اروپای شرقی و به خصوص جمهوری‌های بالتیک با دادن این سمت مهم به خانم موگرینی موافق نیستند. این کشورها مدعی هستند که این سیاستمدار ایتالیایی تجربه کافی ندارد و شاید مهمتر از آن این نکته باشد که از نگاه آنها خانم موگرینی حاضر نخواهد شد در برابر روسیه موضع سرسختانه‌ای اتخاذ کند.

تاکنون همیشه از این موضوع شکایت می‌شد که اکثر مقامهای مهم به سیاستمداران قدیمی و افرادی که مدتهای طولانی در حلقه‌های سیاسی اتحادیه اروپا کار کرده‌اند، سپرده می شوند. ولی اکنون که نام یک زن ۴۱ ساله با فقط شش ماه سابقه وزارت خارجه به میان آمده، گروهی از کشورها از ناشناخته بودن و یا کم تجربه بودن او می‌نالند.

مسئول سیاست خارجی در کمیسیون اروپا باید قبل از تعطیلات تابستانی تعیین شود تا شکل دادن به بقیه قسمت‌های کمیسیون اروپایی بتواند به آرامی و به موقع پیش برود. کاترین اشتون مسئول فعلی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ماه نوامبر امسال از این مقام کنار خواهد رفت.

به گزارش بی.بی.سی افراد خوشبین امیدوارند که اجلاس سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در روزهای جاری علاوه بر مقامهای مهم کمیسیون بتواند در مورد رییس آینده شورای اروپا نیز به توافق برسد.

برخی از کشورهای عضو از نامزدی هله تورنینگ اشمیت، نخست وزیر دانمارک حمایت می‌کنند. اما ظاهرا فرانسوی‌ها زیاد به این انتخاب علاقه‌ای ندارند چون دانمارک عضو حوزه یورو، پول واحد اروپایی نیست.

انتهای پیام

کد N397990