رئیس سازمان تامین اجتماعی خبر داد:

 معافیت پژوهش‌های علمی از پرداخت حق بیمه

مجلس

رئیس سازمان تامین اجتماعی از رفع مشکل معافیت پژوهش‌های علمی از پرداخت حق بیمه تا هفته آینده با ابلاغ بخش نامه‌ای مشخص خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، تقی نور بخش رئیس سازمان تامین اجتماعی در نشست کارگره ارتباط صنعت و دانشگاه مجلس که شب گذشته (چهارشنبه 25 تیرماه) در قوه مقننه برگزار شد، از رفع مشکل معافیت پژوهش‌های علمی از پرداخت حق بیمه تا هفته آینده با ابلاغ بخش نامه‌ای مشخص خبر داد.
 
وی در توضیح افراد مشمول در بخش‌نامه مذکور برای معافیت از پرداخت حق بیمه، افزود: افراد حقیقی که پیمان را به تنهایی انجام می‌دهند، شخصیت‌های حقوقی که دارای نظام بیمه‌ای خاص باشند و شخصیت‌های حقوقی که دفاتر قانونی خود را به سازمان تامین اجتماعی ارایه کنند از پرداخت حق بیمه در جهت رشد علمی کشور معاف هستند.
 
رئیس سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه قانون مصوب بیمه مربوط به سال 1354 است و در آن قانون در ماده 41 پیش بینی شده که روش و موارد تعریف پیمان ها توسط شورای عالی تامین اجتماعی تعیین خواهد شد، گفت: در سال 1355 شورای عالی تامین اجتماعی برای همین موضوع تشکیل جلسه داد و قراردادهای پژوهشی را با شرایطی از پرداخت حق بیمه خارج کرد این موضوع هم بعد از انقلاب و هم قبل از آن اجرا می شد تا اینکه تا 4 سال اخیر مانند بسیای از قوانین تامین اجتماعی با چالش مواجه شد و متاسفانه بروز تفاسیر مختلف از این قانون اجازه اجرایی شدن به آن را نداد.
 
نوربخش اضافه کرد: شعب خاصی در کل کشور، استان ها و شهرستان هایی که دانشگاه دارند تعیین خواهیم کرد که شعب به صورت تخصصی کار‌های حمایتی از پژوهش را انجام دهند.
 
وی بیان کرد: کار دومی که از سوی سازمان تامین اجتماعی صورت خواهد گرفت این است که مفاصا حساب افراد و پژوهشگران  یک روزه صادر شود یعنی مقرر خواهد شد که در همان روزی که فرد تفاضای مفاصا حساب می کند به او تحویل داده شود.
 
رئیس سازمان تامین اجتماعی همچنین از ابلاغ بخش نامه جدید سازمان تامین اجتماعی تا هفته آینده خبر داد و افزود: بخشنامه افرادی که معاف از پرداخت بیمه هستند در راستای رشد علمی کشور منتشر خواهد شد.
 
نور بخش تاکید کرد: مرجع تشخیص پژوهشگران واجد شرایط برای معافیت از پرداخت مالیات معاونت های پژوهشی وزارت بهداشت و درمان و وزارت علوم و همچنین معاونت های پژوهشی دانشگاهها خواهند بود.
 
رئیس سازمان تامین اجتماعی خاطرنشان کرد: تنها یک بحث داریم که کسانی که در انستیتوها نیز کار پژوهشی انجام می دهند آنها نیز مجاز به معافیت پرداخت حق بیمه شوند که ما در حال حاضر در حال مذاکره هستیم که این اختیار را به آنها هم بدهیم.