گزارش مهر از وین؛

ویلیام برنز امروز وین را ترک می کند

سیاست خارجی

ویلیام برنز قائم مقام وزیر امور خارجه آمریکا که حدود دو هفته است برای مذاکرات ایران و 1+5 در وین به سر می برد امروز به آمریکا بازخواهد گشت.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به وین، ویلیام برنز قائم مقام وزیر امور خارجه آمریکا پس از دو هفته مذاکره در وین با ایران در قالب گروه 1+5 امروز اتریش را ترک خواهد کرد.

شنیده ها حاکی از آن است که وندی شرمن معاون وزیر امورخارجه آمریکا در وین حاضر خواهد بود. وی اعلام کرده است که بر طبق برنامه تا یکشنبه در وین خواهد بود و فعلا برنامه جدیدی ندارد.

با این وجود خبرنگار مهر پیش از این نیز از یک منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده کسب اطلاع کرد که مذاکرات فردا متوقف خواهد شد. البته اوباما رئیس جمهور آمریکا نیز در اظهارات شب گذشته، درخواست تمدید مذاکره را مطرح کرده بود.

آن طور که خبرنگار مهر کسب اطلاع کرده است تمدید مذاکرات ظرف امروز و فردا قطعی است و هم اکنون نیز درباره این مسئله در دیدار بین اشتون و ظریف رایزنی می شود اما اینکه توافق جامع چه زمانی حاصل شود مسئله ای است که هنوز هیچ یک از طرفین نمی توانند درباره آن اظهارنظر قطعی داشته باشند.

پس از حضور جان کری و وزرای خارجه 3 کشور اروپایی در وین، پیشنهادات مختلفی از سوی ایران و طرف مقابل مطرح شد. مهمترین مسئله اختلاف تعداد سانتریفیوژها عنوان شده است و طرفین اعلام کرده اند که برای حصول توافق باید از سوی دو طرف تصمیم سیاسی اتخاذ شود. جان کری پس از بازگشت حامل پیامی درباره پیشنهادات ایران به اوباما بود که به نظر می رسد تصمیم گیری های سیاسی درباره این پیشنهادات در مقطع کنونی امکان پذیر نبوده است.