شش زندانی گوآنتانامو آزاد می‌شوند

سیاسی

یک مسوول آمریکایی گفت، چاک هاگل، وزیر دفاع آمریکا به کنگره این کشور اعلام کرده است که شش تن از زندانیان گوآنتانامو در ماه اوت به اروگوئه منتقل خواهند شد.

یک مسوول آمریکایی گفت، چاک هاگل، وزیر دفاع آمریکا به کنگره این کشور اعلام کرده است که شش تن از زندانیان گوآنتانامو در ماه اوت به اروگوئه منتقل خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از نشریه لوموند، از سال 2009 تاکنون این تعداد زندانی که همزمان آزاد شده‌اند، بی سابقه است.

یکی از این زندانیان که برای آزادی به اروگوئه فرستاده می‌شود یک فرد سوری به نام "ابو وائل ذیاب" است که در زندان اعتصاب غذا کرده است. رییس جمهوری اروگوئه اواخر ماه مارس بیان کرده بود: باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا از کشورهای متعددی درخواست کرده بود تا به تعدادی از زندانیان گوآنتانامو پناهندگی بدهند و من این درخواست را قبول کردم. آنها به صورت پناهنده وارد اروگوئه می‌شوند و اگر بخواهند کسب و کاری را شروع کنند می‌توانند در کشور بمانند و خانواده‌شان را به آنجا بیاورند.

با آزادی این شش تن، 143 زندانی در گوآنتانامو باقی می‌مانند که برخی از آنها بیش از 12 سال است که بدون اتهام و یا پرونده‌ای پشت میله‌های این زندان هستند.

باراک اوباما از ابتدای روی کار آمدنش قول داده است که این زندان را تعطیل کند ولی تاکنون اقدام خاصی اتفاق نیفتاده است. 78 تن دیگر از این زندانیان از دولت اوباما تاییدیه انتقال دریافت کرده‌اند چراکه برای آمریکا تهدیدی به حساب نمی‌آیند.

آخرین انتقال زندانیان به 31 مه بازمی‌گردد که هنوز موضوعی بحث‌برانگیز است چراکه پنج تن از اعضای شبه نظامیان طالبان بودند که در لیست آزادشدگان قرار نداشتند. این پنج تن در ازای یک سرباز آمریکایی اسیر شده، آزاد شدند.

انتهای پیام

کد N397775