رهبران امریکای جنوبی از ایجاد بانک توسعه گروه بریکس ستایش کردند

امریکای جنوبی,بانک,بریکس

تهران ، ایرنا - روسای جمهوری امریکای جنوبی روز چهارشنبه از تشکیل بانک توسعه توسط گروه بریکس متشکل از قدرتهای نوظهور جهان به عنوان جایگزینی برای نظام مالی جهانی تحت سلطه غرب ستایش کردند.

رهبران برزیل ، روسیه ، هند ، چین و افریقای جنوبی یک روز پس از موافقت بریکس با راه اندازی این بانک و یک صندوق مالی اضطراری مذاکرات بی سابقه ای با همقطاران خود از امریکای جنوبی انجام دادند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از برازیلیا ، این بانک که با یک سرمایه 50 میلیارد دلاری در شانکهای دایر خواهد شد طرح های زیربنایی د ر توسعه کشورها را تامین مالی خواهد کرد و در عین حال صندوق مالی ذخیره یکصد میلیارد دلاری موسوم به ˈ صندوق کوچک بین المللی پولˈ به بریکس در مقاومت برابر بحران های پولی کمک خواهد کرد.

دیلما روسف رییس جمهوری برزیل تاکید کرد که بریکس قصد فاصله گرفتن از صندوق بین المللی پول مستقر در واشنگتن را ندارد.

وی در کنار ˈ نارندرا مودی ˈ نخست وزیر هند به خبرنگاران پیش از اجلاس سران گفت : برعکس ، ما قصد دمکراتیزه کردن و گسترش نمایندگی آن هستیم .ˈ

کریستین لوگارد مدیر کل صندوق بین المللی پول گفت : کارکنانش از همکاری با بلوک بریکس خوشحال خواهند شد.

رهبران چپ گرای امریکای جنوبی از ایجاد نهادهای مالی بریکس به عنوان رقبای بانک جهانی و صندوق بین المللی پول مستقر در واشنگتن ستایش کردند .

نیکلاس مادورو رییس جمهوری سوسیالیست ونزوئلا پس از نشست سران در پشت درهای بسته گفت : تصمیم گیری در مورد ایجاد یک بانک توسعه و یک صندوق مالی ذخیره خبر بسیار خوشایندی برای کل منطقه امریکای جنوبی است . ˈ

مادورو پیشنهاد ادغام بانک جدید را با بانک جنوب در منطقه برای تشکیل یک نظام مالی جدید داد.

مترجمام 1403 ** 1917
کد N397463