اسپانیا نسبت به خطر بازگشت تروریست های خارجی از سوریه هشدار داد

امنیت ملی,اسپانیا,تروریسم جهادی

مادرید- ایرنا- دولت اسپانیا روز چهارشنبه با اعلام این که مبارزه علیه تروریسم در تمامی ابعادش برای امنیت ملی اولویت دارد، نسبت به خطر بازگشت تروریست های خارجی از سوریه یا مالی به این کشور هشدار داد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری افه ، ˈخورخه موراگاسˈ مدیر دفتر نخست وزیری اسپانیا در گزارش سالانه امنیت ملی اظهار کرد که حدود پنج هزار جنگجوی خارجی ( علیه دولت دمشق ) در خاک سوریه به سر می برند که بین 450 تا 700 نفر آنها گذرنامه اروپایی دارند.

وی گفت که تروریسم همچنان یکی از مهمترین تهدید ها برای امنیت ملی اسپانیا است و مبارزه با تروریست یکی از اساسی ترین اولویت های دولت خواهد بود.

موراگاس گفت که شمار دقیق تروریست های اسپانیایی در سوریه مشخص نیست زیرا آنها به طور غیر قانونی از اسپانیا به سوریه رفتند اما محاسبه می شود که تعداد به ده ها نفر برسد.

وی هشدار داد که خطر اصلی ، بازگشت این افراد است زیرا آنها پس از تخصص و تجربیاتی که دارند، ممکن است که به بمب گذاری ها و حملات انتحاری بپردازند .

مدیر دفتر نخست وزیری یاد آوری کرد که نیروهای امنیتی اسپانیا دو تن از این افراد را دستگیر کرده و افزون بر این که چندین شبکه جذب تروریست را متلاشی و 28 نفر از اعضای آنها را دستگیر کرده است.

موراگاس از افزایش دستگیری تروریست ها که از 28 نفر سال 2012 به 90 نفر در سال 2013 رسید، خبر داد.

اروپام **1234** 1917
کد N397353