انتقاد احسان‌ اوغلو از سازمان ملل به دلیل موضع‌اش در قبال جنایات رژیم صهیونیستی

سیاسی

اکمل‌الدین احسان اوغلو، دبیرکل سابق سازمان همکاری‌های اسلامی، سازمان ملل را به دلیل سکوتش در محکوم کردن استفاده نامتناسب رژیم صهیونیستی از زور در فلسطین مورد انتقاد قرار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، احسان اوغلو، نامزد ریاست جمهوری ترکیه، پس از بازدید از سفارت فلسطین در آنکارا در گفت‌وگو با خبرنگاران ضمن محکوم کردن اسرائیل، از حماس خواست تا با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین با انتخاب راه درست در مقابل پیشنهاد آتش بس شورای امنیت با او در یک صف عمل کرده و با نهادهای بین‌المللی همکاری کند.

احسان اوغلو با تاکید بر اینکه درخواست آتش بس شورای امنیت به معنی محکوم کردن استفاده بی رویه از زور توسط اسرائیل نیست، این اتفاق را یک کوتاهی بزرگ از طرف 15 عضو شورای امنیت خواند که به اتفاق آرا درخواست آتش بس بین اسرائیل و فلسطین را مطرح کردند.

احسان اوغلو هم‌چنین با یادآوری رد درخواست مصر برای آتش بس توسط شاخه نظامی حماس، ابراز تاسف کرد و گفت: امیدوارم حماس موضعی همراه با محمود عباس اتخاذ کند. همکاری با نهادهای بین‌المللی برای بهبود زخم‌ها و ایجاد صلح در زندگی روزمره، مفید خواهد بود.

احسان اوغلو هم‌چنین درباره موضع‌اش مبنی بر اهمیت بی‌طرفی ترکیه در سیاست خارجی اظهار کرد: این تنها قسمتی از مواضع پیشین من است. آنچه من گفتم درباره درگیری‌ها بین کشورهای عرب بود. ترکیه پیش از 1948 هم مسئولیتی تاریخی در قبال فلسطین داشت و از 1948 هم کمک‌های مهمی به فلسطین کرد. دولت ترکیه باید از روند صلح حمایت کند. صلح در خاورمیانه یعنی صلح برای همه.

احسان اوغلو اضافه کرد: شما نمی‌توانید بین ظالم و مظلوم بی‌طرف باشید. نمی‌توانید بین ستمگر و قربانی بی‌طرف باشید. بی‌طرفی بیانگر بی‌معنی بودن حقوق قانونی مردم فلسطین خواهد بود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه از ستودن کمک‌های دولتی برای فراهم کردن کمک به مردم فلسطین خودداری نکرد.

او گفت: من کمک‌های ترکیه به مردم فلسطین به ویژه کمک‌ها به مردم غزه و تلاش‌ها برای ایجاد صلح را تحسین می‌کنم. موضع مخالف باید هم گام با مصالح ملی در سیاست خارجی و مسائل ملی باشد. اگر در برخی از سیاست‌ها اشتباهی باشد، مانند هر شهروندی توضیح این اشتباهات یک وظیفه است.

سفارت فلسطین نیز پس از دیدار احسان اوغلو بیانیه‌ای را منتشر کرد.

در این بیانیه آمده است: نبیل معروف، سفیر فلسطین، از احسان اوغلو، نامزد ریاست جمهوری ترکیه برای این دیدار و همدردی‌اش با فلسطین و همزمان تکرار مواضع مردم ترکیه و دولت آن و جایگاه ثابت آن‌ها در حمایت از مسئله فلسطین و نوار غزه تشکر می‌کند.

انتهای پیام

کد N397134