کدام کشور در 1+5 شفاف‌تر عمل می‌کند؟

سیاسی

«واقعیت این است که امریکایی‌ها با هر نیت و هدف کوتاه و بلندمدت، اما رفتاری شفاف‌تر و عریان‌تر دارند و آنچه را می‌خواهند بدون پیچاندن در زرورق می‌گویند.»

به گزارش ایسنا، محمد عرب‌محمدی در روزنامه تعادل در نوشت: کشورهای طرف مذاکره‌کننده با ایران در پرونده هسته‌یی به طیف‌های گوناگون تقسیم می‌شوند، روسیه و چین را می‌توان متحدانی دانست که البته منافع و هدف‌ها و روش‌های خاص دارند. آلمان و فرانسه نیز یک طیف اروپایی را تشکیل داده‌اند که البته اشتون نیز از آنها حمایت می‌کند. انگلستان و امریکایی‌ها نیز یک اتحاد نیرومند به حساب می‌آیند که اهداف استراتژیک دارند.

کشورها و اتحادها اما براساس سهمی که از توزیع قدرت جهانی دارند بر فرایند مذاکرات اثر دارند. با توجه به همین مساله است که ناظران بین‌المللی و کارشناسان مسایل جهانی عموما حرف‌های وزیران خارجه حاضر در مذاکرات را پیگیری می‌کنند.

تجربه نشان می‌دهد که امریکایی‌ها در دهه‌های اخیر و پس از سقوط شوروی حرف اول را در معادله‌های جهانی زده‌اند و اکنون نیز در گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران دست بالا را دارند.

به نظر می‌رسد برای تحلیل دقیق از آینده تحولات مرتبط با پرونده هسته‌ای در روزهای سرنوشت‌ساز آتی باید ضمن دیدن و شنیدن حرف‌های وزیران خارجه و مقام‌های سیاسی همه کشورها باید کری را به‌طور جدی و کامل رصد کرد. واقعیت این است که امریکایی‌ها با هر نیت و هدف کوتاه و بلندمدت، اما رفتاری شفاف‌تر و عریان‌تر دارند و آنچه را می‌خواهند بدون پیچاندن در زرورق می‌گویند.

حرف‌های کری را باید جدی گرفت و هر جمله و داوری او را با دقت و وسواس و کارشناسانه بررسی کرد. این نوشته تاکید می‌کند علاقه‌مندان به مساله پرونده هسته‌یی ایران برای ارزیابی تحولات آتی می‌توانند روی سخنان امریکایی‌ها تمرکز کنند. حرف امریکایی‌ها در روزهای داغ گذشته در کانون توجه بوده و از آن نه بوی یاس می‌آید و نه بوی امید. این چیزی است که تا امروز دیده می‌شود.

انتهای پیام

کد N397109