نوری المالکی:

پارلمان در برابر تلاشهای تجزیه طلبانه ایستادگی کند/عفو ویژه افسران و فریب خوردگان

تحرکات داعش در عراق‬

نخست وزیر عراق ضمن درخواست از پارلمان جدید برای مقابله با تلاشهای تجزیه طلبانه از عفو ویژه افسرانی که دستانشان به خون ملت آغشته نیست خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه المسله، نوری المالکی نخست وزیر عراق ضمن تبریک به سلیم الجبوری رئیس و حیدر العبادی و آرام الشیخ محمد معاونان وی افزود: دستاورد روز گذشته در واقع ایستگاه اول از روند سیاسی بود. ما موضوع اکثریت سیاسی را مطرح کرده ایم و هنوز هم می گوییم که نجات عراق و روند سیاسی باید آن باشد تا روند سیاسی تاثیری بر توسعه و بازسازی نداشته باشد.

نخست وزیر عراق تاکید کرد: به مردم عراق به خاطر این دستاورد تبریک می گویم و امیدوارم که این دوره همانند سابق نباشد و قوانین تصویب نشده مانند قانون نفت و گاز و احزاب و زیر ساختها و تجهیز ارتش و نیروهای مسلح تصویب شود تا دولت بتواند سلاح لازم را خریداری کند.

وی بیان کرد: مجلس باید در کنار دولت قرار گیرد و اولین ماموریت آن باید عدم تعامل با طایفه گرایان و ایستادگی در برابر تروریست و شبه نظامیان باشد.

مالکی افزود: ریاست مجلس باید در راستای تقویت وحدت و حل اختلافات گام بردارد و بداند که ارتش با مشکلات بی شماری به ویژه در زمینه تسلیحاتی روبرو است. عراق در معرض خطر تکفیری هاست و نیروهای امنیتی پیروزی هایی کسب کرده است.

وی بیان کرد: برخی از سفارتخانه ها به محل تجمع و توطئه ها علیه عراق تبدیل شده است که در این باره هشدار می دهیم. از بان کی مون دبیر کل سازمان ملل به سبب دعوت برای توقف تروریسم تشکر می کنم همچنین از عشایر عراقی که درکنار نیروهای امنیتی علیه تروریسم می جنگند قدردانی می کنم

مالکی مجددا از عفو ویژه افسران و افراد فریب خورده ای که دستانشان به خون ملت عراق آلوده نشده است خبر داد و از آنها خواست که در تصمیم خود تجدید نظر کنند به ویژه که جنگ علیه تروریسم در مرحله نهایی است.

وی با اشاره به اینکه از برخی افسران بعثی تماس هایی درباره تهدید شدن از سوی داعش داشته است از این افسران خواست قبل از اینکه به دست کفار کشته شوند به خود بیایند.

نخست وزیر عراق از وجود تحرکات عربی و منطقه ای برای تجزیه عراق سخن گفت و افزود: دخالتها در امور عراق در مرحله کنونی زیاد شده است و یکی از اولین فعالیت های مجلس در برهه کنونی باید ایستادگی در برابر تلاشهای تجزیه طلبانه باشد زیرا شراره های آن به کشورهای دیگر نیز خواهد رسید.