تاکید تیم عبدالله بر نقش رسانه ها در تشکیل دولت وحدت ملی/ روند بازشماری آرا از فردا آغاز می شود

آسیا اقیانوسیه

تاکید عضو تیم عبدالله بر نقش رسانه ها در تشکیل دولت وحدت ملی و آغاز روند بازشماری آرا از فردا پنجشنبه از جمله تحولات مهم انتخاباتی افغانستان به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر، رسانه های افغان گزارش دادند که آغاز روند بازشماری آرا فردا پنجشنبه آغاز می شود.

به گفته نور محمد نور سخنگوی کمیسون انتخابات شمارش آرا ابتدا از ولایت کابل آغاز می شود و باقی صندوق های رای دهی از دیگر ولایت های کشور به کابل می رسد.

بررسی ها براساس تخمین کمیسیون انتخابات سه هفته به طول می انجامد و ناظران داخلی و جهانی، نمایندگان نامزدهای ریاست جمهوری و ناظران و رسانه ها از آغاز روند بازرسی بر آن نظارت دارند.

در همین رابطه بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان خواستار شفاف بودن روند تفتیش آرا شده است.

نگرانی ناظران جهانی برای نظارت بر این روند یکی از دلایل تاخیر تفتیش به موقع آرا از سوی کمیسیون انتخابات اعلام شده است. یوناما نیز تاکنون در مورد رسیدن ناظران سازمان ملل به کابل چیزی نگفته است.

همچنین دیدبان دموکراسی افغانستان خواستار حضور ناظران داخلی و جهانی در هنگام تصمیم گیری کمیسیون انتخابات شد.

خبر دیگر اینکه فاضل سانچارکی عضو تیم اصلاحات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله تاکید کرد با اشاره به توافق صورت گرفته بین دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری از اصحاب رسانه به خصوص رسانه های خصوصی می خواهیم تا از انتشار مطالب تفرقه انگیز خودداری کرده و به تشکیل دولت وحدت ملی کمک کنند.

سید آقا فاضل سانچارکی در صفحه فیسبوک خود نوشته است: اكنون كه با توافق دو نامزد برای تفتيش صدرصد آراء و تعهدشان به تمكين از آراء شفاف ملت، بن بست انتخاباتي شكسته و اين روند درمسير درستي قرا گرفته ضروری است تا رسانه ها قبل از هرچيز از ارزش و اهميت اين روند در اعتبار بخشی مجدد به پروسه ملی انتخابات و تفكيك آراء واقعی از آراء سياه و نتيجه معتبر اين بررسی ها صرف نظر از اينكه چه كسی اول يا دوم می شود، سخن گويند.

وی تصریح کرده است که برای دموكراسی جوان افغانستان مهم آن است كه نهادهای انتخاباتی و روندهای دموكراتيک جايگاه معتبری داشته باشند و بتوانند اعتماد ملی را جلب كنند.

سانچارکی در ادامه تاکید کرد: لازم است كه همه ما و مخصوصا رسانه ها بر مسائل مهم ملی، همدلی و تفاهم ميان جريان های سياسي و راههای تقويت بنيان وحدت ملی در كشور بيشتر مانور دهند تا طرح مسائل تنش زا.

این عضو تیم اصلاحات و همگرایی در ادامه خاطر نشان کرد: محتوای اصلي توافق كانديداها اين است كه ساختار قدرت آينده از تمركز و انحصار خارج شود و از فردی شدن قدرت جلوگيري شود، از این رو رسانه ها نباید فضای گفتمانی جامعه را تند و احساسی و تخاصم آميز نگاه دارند چرا که این كار در شرايط حساس كشور بسيار آسيب زننده وخطرناک است.