اظهارات نوبخت درباره وزیر علوم، سفر برادر روحانی به وین، وام ازدواج و افزایش قیمت ها

محمدباقر نوبخت,دولت یازدهم,وزارت علوم

سخنگوی دولت گفت:دولت از فرجی دانا برای ادامه کارش در این سمت دفاع می کند.

به گزارش خبرآنلاین،در شرایطی که استیضاح کنندگان وزیر علوم به دنبال به جریان افتادن مجدد استیضاح او هستند، سخنگوی دولت امروز در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران در مورد عملکرد وزیر علوم گفت: اگر مواردی است که لازم است که وی باید نسبت به آن مسائل با دقت بیشتری عمل کند، خودش تشخیص می‌دهد و عمل می‌کند و به طور کلی اگر بخواهم در یک جمله بیان کنم، دولت از فرجی‌دانا برای ادامه کارش در این سمت کاملاً دفاع می‌کند.

در جدید ترین اظهار نظر «حامد قادرمرزی»، نایب‌رییس فراکسیون دانشگاهیان مجلس تاکید دارد ریشه استیضاح وزیر اتفاقا در افشاگری وزارت علوم درباره بورسیه‌های غیرقانونی بوده است. وی گفته است: «تا جایی که اطلاع داریم نام 10نماینده مجلس در میان فهرست سه‌هزار بورسیه غیرقانونی است که وزیر علوم به‌تازگی آن را افشا کردهاست.»

نوبخت در جمع خبرنگاران درباره پرسشی درباره  سفر حسین فریدون دستیار ارشد رئیس‌جمهور به همراه تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای به وین اشاره کرد و گفت: تیم مذاکره‌کننده با توجه به مباحثی که مطرح می‌شود، در پاره‌ای از موارد لازم دارد که از مرکز استدلال کند. البته آنها نمی‌توانند با نظر شخصی خودشان پیش روند، کما اینکه وزرای امورخارجه 6 کشور نیز پس از مذاکرات گفتند که به کشورشان باز می‌گردند تا با دولت‌های‌شان هماهنگی‌هایی را داشته باشند.
سخنگوی دولت اظهار داشت: در پاره‌ای از موارد لازم است تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای سوالی را مطرح کرده و یا از اینجا نکته‌ای به آنها گفته شود که در ارتباط با سفر حسین فریدون این هدف دنبال شده است.

نوبخت در مورد این موضوع که یکی از نمایندگان تهران اعلام کرده که 4.2 میلیارد دلار توسط دولت از صندوق توسعه ملی برداشت شده است، گفت: مگر می‌شود 4.2 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برداشت کنیم و 6 وزیر ما استیضاح نشود. اصلا چنین چیزی نیست، حتما به اشتباه گفته شده است.
وی تاکید کرد: اطمینان داشته باشید که اصلا چنین چیزی نیست و بنده حتما با آقای نادران که شخصیت محترمی است صحبت خواهم کرد و بررسی می‌کنم که براساس چه محاسبه‌ای این را به حساب برداشت دولت تلقی کرده‌ است.
سخنگوی دولت در مورد منابع وام ازدواج، گفت: منابع وام ازدواج از سپرده‌های قرض‌الحسنه تامین می‌شود. افراد انواع سپرده‌ها را دارند که یکی از انواع آن سپرده قرض‌الحسنه است، اما قرض‌الحسنه مصادیق و موارد مختلفی برای پرداخت دارد که باید آنها را مدیریت و اولویت‌بندی کرد. ما از همه منابع وام ازدواج را پرداخت می‌کنیم.
نوبخت در ارتباط با دیدار اعضای هیئت دولت با رهبر معظم انقلاب و تاکید ایشان بر توجه دولت به موضوع فرهنگ اشاره کرد و افزود: رهبر انقلاب در این دیدار بر توجه به فرهنگ تاکید داشتند، به طوری که بحث فرهنگ یکی از موضوعات دولت‌ها نیست بلکه جزء موضوعات نظام است و برای‌شان بسیار مهم است که در این دیدار توصیه‌هایی داشتند که قطعا دستگاه‌های مرتبط و مسئول در دولت به نحو شایسته‌ای این موضوع را دنبال خواهند کرد.

وی به اولویت‌های دولت برای موضوع عفاف و حجاب اشاره و تصریح کرد: این موضوع و هر آنچه که مسائل ارزشی و هنجاری نظام باشد برای دولت بسیار مهم است و آنها را دنبال خواهد کرد، البته گاهی اوقات ممکن است در چگونگی اثربخشی واکنش ما نسبت به آنها بین ارباب جراید تفاوت روش وجود داشته باشد. ما معتقدیم باید کمترین مقوله و بیشترین اثربخشی را داشته باشد، در غیر این صورت دولت به شدت نسبت به مباحث مرتبط با ارزش‌های اسلامی حساس است.

 دیگر اظهارات سخنگوی دولت به نقل از خبرگزاری ها به شرح زیر است:

برنامه‌های دولت در زمینه حقوق شهروندی

*روال کار رسیدگی براساس آئین‌نامه داخلی این است که در مورد هر یک از مواد و تبصره‌ها و هر پیشنهادی که داده می‌شود، پس از اینکه پیشنهاد‌دهنده، موافق و مخالف و کمیسیون مربوطه نیز صحبت می‌کند، دولت نیز اظهار نظر می‌کند که دولت نیز طرح‌ها و لوایح‌اش تقدم و تاخر دارد که ممکن است ما با کلیات موضوعی موافق باشیم، اما در جزئیات هر جا که ببینیم از جمله با حقوق شهروندی مغایرت دارد، حتما با آن مخالفت خواهد شد.


حق بیمه و کسوراتی که در ارتباط با اضافه‌کار کارکنان

* بنده امروز از آقای عسگری‌آزاد می‌خواهم که یا به صورت مصاحبه و یا از سوی معاونت توسعه گزارش تفصیلی در این زمینه ارائه کند که موضوع را روشن کند. ما به هیچ‌وجه حق هیچ یک از کارکنان دولت را تضییع نخواهیم کرد، اما در جایی که قانون صراحت دارد باید براساس مستندات قانونی آن را اجرا کنیم.

*ما 2 منبع برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و چند محل برای مصرف آن داریم.

*یکی از منابع آن از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی است که این کار انجام شده است. براساس تبصره 21 این قانون سقف این عدد 48 هزار میلیارد تومان است که البته همان‌طور که قبلا هم گفته‌ام، به اندازه این میزان نسبت به افزایش قیمت حامل‌های انرژی اقدام نکرده‌ایم، زیرا ظرفیت اقتصادی کشور و فشاری که به خانوارها وارد می‌شده است، ما ملاحظاتی داشته ایم و آن را رعایت کرده‌ایم.
* یکی از منابع محل اجرای هدفمندی یارانه‌ها، بودجه عمومی کشور است که 11 هزار و 300 میلیارد تومان از منابع بودجه عمومی برای اجرای قانون هدفندی یارانه‌ها برداشت می‌شود. قصد ما از وضع این قانون این بود که یارانه‌ها را کاهش داده و به صندوق دولت ببریم که عملا این‌طور شد که ما از صندوق دولت بیشتر یارانه می‌دهیم که این مربوط به گذشته است و باید آن را به تدریج اصلاح کنیم که متاسفانه برای دولت از گذشته به یادگار مانده است.

*59 هزار و 300 میلیارد تومان منابع درآمدی هدفمندی یارانه‌هاست.یکی از مصارف این منابع کمک به بهداشت و درمان است یعنی از این طریق ارزان‌کردن خدمات درمانی به دست می‌آید. 4 هزار و 800 میلیارد تومان برای بخش بهداشت و درمان از این منابع در نظر گرفته شده است که این کار در بیمارستان‌ها در حال اجراست.منابع مصرفی دیگر هدفمندی یارانه‌ها، 5 هزار و 200 میلیارد تومان است که این مبلغ باید در بخش‌های تولید و اشتغال هزینه شود.

افزایش قیمت هادر بازار

* این‌طور نیست که بنگاه‌های اقتصادی به بهانه اجرای هدفمندی یارانه‌ها هر طور که خواستند قیمت‌ها را افزایش بدهند. ما نمی‌توانیم ملت را بی‌پناه در برابر افزایش قیمت‌ها قرار دهیم.

*همانطور که در موضوع افزایش قیمت خودرو دیدید، دولت نظر خودش را اعلام کرد. البته شورای رقابت شورای دولتی نیست بلکه یک شورایی است که استقلال نظر دارد و اگر برخی از این افراد با پیشنهاد رئیس‌جمهور و یا دولت انتخاب می‌شود به این معنی نیست که ما بتوانیم نظر آنها را عوض کنیم البته نظر آنها بی‌تردید قابل تغییر نیست اما بنده از یکی اعضای این شورا شنیده‌ام که نسبت به تغییر قیمت خودروها تصمیم‌گیری می‌کند.
با توجه به اینکه امشب اولین شب قدر را در پیش داریم، آرزوی عبادتی عارفانه را برای خواهران و برادران خودم دارم و از شما می‌خواهم که همه دولت را در این شب دعا کنید.

چرایی گزارش مرکز آمار ایران درباره وسعت کشور

*در ارتباط با تفاوتی که بین آمارهای سازمان جغرافیایی و مرکز آمار ایران که معمولا از سازمان نقشه‌برداری گرفته می‌شود، اختلاف در مبانی محاسباتی است.
*مبنای محاسباتی دو نهاد مرکز آمار و سازمان جغرافیایی در مورد تعیین وسعت کشور این‌گونه است که خشکی و یا دریا را در محاسبات منظور می‌کند. روش این‌گونه است که آیا فقط خشکی‌ها را در نظر بگیریم و یا فقط قسمتی از حریم آبی که می‌تواند جزء کشور تعلق گیرد را، به عنوان خاک کشور در نظر بگیریم.
* موضوع وسعت خاکی کشور مسئله حساسی است به طوری که ما نمی‌توانیم حتی یک وجب از خاک کشور را به آسانی نادیده بگیریم، زیرا برای آن خون‌های زیادی داده شده است. بنده با کمال میل این موضوع را بررسی خواهم کرد و اطلاع‌رسانی می‌کنم.

 

/212  27

کد N396941