سیف در جمع خبرنگاران:

سپرده‌گذاران سپرده‌های خود را در موسسات تحت نظارت بانک مرکزی بگذارند

دولت

بانک مرکزی براساس مصوبه ستاد تدابیر ویژه 4.1 میلیارددلار از منابع حاصل از صادرات نفت را از وزارت نفت خریداری کرده و حتی 26 درصد سهم صندوق توسعه ملی نیز واریز شده است.

رییس بانک مرکزی از سپرده‌گذاران خواست سپرده‌های خود را در موسسات تحت نظارت بانک مرکزی بگذارند که از ریسک کمتری برخوردار هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در پایان جلسه هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به بسته دولت در مورد خروج از رکود گفت: در این بسته برای نظام بانکی نیز تکالیفی مشخص شده است که بنده کلیاتی از آن را برای مدیران عامل بانک‌ها فرستادم.

وی افزود: مقدمه اهداف پیش‌بینی شده در این بسته رعایت نظم در حرکت‌های پیش بینی شده است. ما از منابع محدودی در جهت تحقق اهداف‌مان استفاده می‌کنیم. ما حجم تسیهلاتی که نظام بانکی می‌تواند در اختیار رونق اقتصاد قرار دهد بررسی کردیم و برای آن اولویت‌هایی تعریف شد که اغلب به بحث سرمایه درگردش متمرکز می‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه برای حداکثرسازی میزان تسهیلات نظام بانکی ما شرایطی را برای بانک‌ها تعریف کرده‌ایم یادآور شد: واگذاری املاک و مستغلات اضافه بانک‌ها و تلاش جهت وصول مطالبات غیر جاری از جمله این موارد است.

سیف با تاکید براینکه تصمیم بسته خروج از رکود یک تصمیم سلیقه‌ای نیست گفت: از پیش نیازهای تحقق این بسته را که نظم است، بانک مرکزی پیگیری خواهد کرد تا کار طبق زمان‌بندی انجام شود.

وی افزود: بحث دیگری که لازم است دنبال شود مسئله انتظام بخشی به بازارغیر پولی است. ما می‌خواهیم صیانت و دقت در امانتداری از سپرده‌های مردم را اعمال کنیم. سپرده‌گذار نیز باید دقت کند تا موسسه‌ای که سپرده خود را درآن می‌گذارد تحت نظارت است یاخیر چون ریسک موسسات تحت نظارت بسیار کمتر است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اظهارات یکی از نمایندگان درخصوص 4.1 میلیارد دلاری دولت از صندوق توسعه ملی خاطر نشان کرد: قطعا این رقم باید در بانک مرکزی به عنوان بدهکار صندوق توسعه ملی ثبت شود در حالی که چنین چیزی وجود ندارد. من تعجب می‌کنم که از چه طریقی عده‌ای می‌گویند بررسی‌ها ما را به این نتیجه رسانده است.

سیف ضمن تکذیب برداشت دولت از صندوق توسعه ملی یادآور شد: بانک مرکزی براساس مصوبه ستاد تدابیر ویژه 4.1 میلیارددلار از منابع حاصل از صادرات نفت را از وزارت نفت خریداری کرده و حتی 26 درصد سهم صندوق توسعه ملی نیز واریز شده است. این ادعا جای تعجب دارد ومن امیدوارم این افراد بینه خود را ارائه دهند.

کد N396869