هروی در گفت و گو با ایلنا:

بحث بورسیه‌های غیرقانونی مطرح شده برای ما مهم است

مجلس

در حال حاضر در حال بررسی این موضوع هستیم که آیا این 3002 دانشجویی که برای مقطع دکتری بورسیه شدند، بورسیه آنها از طریق قانون و آزمون بوده است یا بدون آزمون و با دور زدن قانون صورت گرفته است.

عضو كمیته بررسی‌كننده وضعیت بورسیه دانشجویان دكتری تصریح كرد: باید مشخص شود كه چرا کسی که در آزمون دکتری شرکت می‌کند باید از یک رقابت سخت بگذرد اما "بورسیه‌های تبدیل به داخل" بر اساس یک فرآیند ساده تبدیل به دانشجوی دوره دکتری می‌شوند و برخلاف دانشجویان دوره دکتری بعد از فارغ‌التحصیلی با معدل‌های بسیار پایین استخدام هم می‌شوند.

جواد هروی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص با اشاره به بررسی وضعیت بورسیه دانشجویان دكتری گفت: کمیته آموزش عالی كمیسیون آموزش و تحقیقات نسبت به بحث دوره‌های تحصیلات تکمیلی حساسیت خودش را خواهد داشت و طبیعتا برای ما مهم است که کسانی که در سطوح عالی به خصوص در دوره‌های دکتری تحصیل می‌کنند نحوه ورودشان چگونه بوده است.

وی ادامه داد: همان طور که بحث دانشجویان ستاره‌دار برای ما مهم بود بحث بورسیه‌های مطرح شده نیز برای ما مهم است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطر نشان کرد: در حال حاضر در حال بررسی این موضوع هستیم که آیا این 3002 دانشجویی که برای مقطع دکتری بورسیه شدند، بورسیه آنها از طریق قانون و آزمون بوده است یا بدون آزمون و با دور زدن قانون صورت گرفته است.

نماینده قائنات در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: من تصور می‌کنم که کمیته تحقیقات خود را انجام داده و در حال حاضر باید همفکری کنند و به یک وحدت رویه برسند و مباحث را مطرح کنند.

هروی با بیان اینکه برای من نیز خیلی چیزها محرز است، بیان كرد: طبیعتا بعد از اعلام کمیته نظرم را به رسانه‌ها خواهم گفت.

این عضو كمیته بررسی‌كننده وضعیت بورسیه دانشجویان دكتری تاکید کرد: شاید یکی از مهمترین مباحثی که مطرح شده ظرفیت آزمون باشد که بر این اساس علاوه بر آزمون دکتری بحث ورودی‌ها نیز برای ما خیلی مهم است.

وی افزود: واژه یا صیغه‌ای جدیدی كه با عنوان "تبدیل شدن به داخل" مطرح شده باید محرز گردد  كه  آیا این به معنای کار موازی با آزمون دکتری بوده یا خیر و چنانچه این موضوع موازی با آزمون دكتری است باید مشخص شود كه چرا کسی که در آزمون دکتری شرکت می‌کند باید از یک رقابت سخت بگذرد اما "بورسیه‌های تبدیل به داخل" بر اساس یک فرآیند ساده تبدیل به دانشجوی دوره دکتری می‌شوند و برخلاف دانشجویان دوره دکتری بعد از فارغ‌التحصیلی با معدل‌های بسیار پایین استخدام هم می‌شوند.

کد N396783