درگیری در یمن 35 کشته بر جا گذاشت

یمن,حوثی

تهران - ایرنا - مقامات امنیتی یمن اعلام کردند درگیری میان گروه حوثی و اعضای قبیله ای در شمال این کشور دست کم 35 کشته بر جا گذاشت.

به گزارش خبرگزاری ˈآسوشیتد پرسˈ، در این مواجهه که از روز گذشته (سه شنبه) آغاز شد و تا امروز ادامه یافت، گروه حوثی با یکی از بزرگ ترین قبایل یمن که تحت حمایت یگان محلی ارتش قرار دارد، در استان ˈجوفˈ درگیر شد.

بر اساس این گزارش، در درگیری های مذکور از آتش توپخانه و راکت های کاتیوشا استفاده شد.

جوف در فاصله 175 کیلومتری شمال شرقی ˈصنعاˈ پایتخت یمن قرار دارد و هم مرز با عربستان سعودی است.

حوثی های یمن در حملات هفته گذشته خود توانستند کنترل استان ˈعمرانˈ واقع در شمال صنعا را به دست بگیرند. این گروه همچنین کنترل استان ˈسعداˈ را نیز در اختیار دارد.

گروه حوثی مظنون به تلاش برای گسترش نفوذ خود در یمن از مناطق کوهستانی شمال به مناطق نزدیک صنعا است.

این در حالی است که گروه مذکور اعلام کرده که هدفش کسب خودمختاری و کاهش مداخلات آمریکا در امور داخلی یمن است.

حوثی ها معتقدند که طرح اصلاحاتی که به دنبال ˈمذاکرات ملیˈ در فوریه (بهمن/اسفند) گذشته و به عنوان بخشی از انتقال سیاسی در این کشور تصویب شد، یمن را به دو قسمت فقیر و مرفه تقسیم خواهد کرد.

حوثی ها از سال ها قبل از سرنگونی رژیم ˈعلی عبدالله صالحˈ دیکتاتور سابق یمن در سال 2012، در تلاش برای احیای حقوق سیاسی خود با دولت مرکزی در مبارزه بودند.

در درگیری های سال میلادی جاری میان گروه حوثی و دولت یمن بیش از200 نفر کشته شدند.

یمن به عنوان کشوری فقیر اما متحد آمریکا که مرز مشترک و طولانی با مهم ترین صادرکننده نفت جهان یعنی عربستان دارد، از سال 2011 و آغاز اعتراضات گسترده مردمی دستخوش ناآرامی بوده است. اعتراضات مذکور به سرنگونی حکومت ˈعلی عبدالله صالحˈ دیکتاتور سابق یمن منتهی شد.

خاورم**9156 *7074**1446
کد N396727