نوبخت در جمع خبرنگاران:/2/

برداشت دولت از صندوق توسعه ملی کذب است

دولت

قطعا مسائل ارزشی و هنجاری نظام برای دولت بسیار مهم است اما ممکن است در برخی از موارد در چگونگی اثر بخشی تفاوت روش وجود داشته باشد. ما در دولت معتقدیم که اقدامات ما باید از بیشترین قدرت اثربخشی برخوردار باشد.

سخنگوی دولت اظهارات یکی از نمایندگان مجلس در ارتباط با برداشت دولت از صندوق توسعه ملی را تکذیب کرد و گفت: اگر چنین برداشتی صورت می‌گرفت 6 وزیر ما استیضاح می‌شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا محمد باقر نوبخت در ادامه صحبت‌های خود در جمع خبرنگاران برداشت از صندوق توسعه ملی را به شدت تکذیب کرد و گفت: مگر می‌شود دولت 4.1 دهم میلیارد دلار از این صندوق برداشت کند و بعد 6 وزیر ما استیضاح نشوند. من حتما در این رابطه با آقای نادران صحبت می‌کنم تا ببینم روی چه حسابی وی این مسئله را برداشت دولت تلقی کرده است.

سخنگوی دولت در مورد منابع وام‌های ازدواج نیز گفت: این منابع از طریق سپرده‌های قرض الحسنه تامین می‌شود. سپرده‌های قرض الحسنه موارد مختلفی برای پرداخت دارند که بایدآنها را اولویت بندی کرد. تصمیم ما در مورد پرداخت وام‌های ازدواج در پایان تعطیلات عید فطر هفته قبل اتخاذ شدکه آن‌را امروز منعکس کردیم.

نوبخت با اشاره به دیدار دولت با مقام معظم رهبری و تاکیدات رهبری در مسئله فرهنگ گفت: تاکید رهبری روی مبحث فرهنگ از موضوعات مهم دولت‌ها نیست بلکه از مسائل نظام است. رهبری در این دیدار توصیه‌هایی داشتند که دستگاه‌های مسئول در دولت این توصیه‌ها را به نحو شایسته دنبال می‌کنند.

وی در خصوص اقدامات دولت برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب گفت: سه شب قبل وزیر کشور نسبت به برنامه‌های مختلف دولت در ارتباط با پاسداشت عفاف و حجاب توضیحاتی را ارائه داد. قطعا مسائل ارزشی و هنجاری نظام برای دولت بسیار مهم است اما ممکن است در برخی از موارد در چگونگی اثر بخشی تفاوت روش وجود داشته باشد. ما در دولت معتقدیم که اقدامات ما باید از بیشترین قدرت اثربخشی برخوردار باشد.

معاون نظارت راهبردی و برنامه‌ریزی ریئس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگاری که عنوان می‌کرد به نظر می‌رسد طرح مجلس در مورد قانون احزاب با روح حقوق شهروندی مغایر است، برنامه دولت با توجه به تاکیدات صورت گرفته در مورد لزوم توجه به حقوق شهروندی در این خصوص چیست، گفت: درمورد طرح‌های مجلس و به ویژه در مورد قانون احزاب روال کار رسیدگی بر این است که پس از صحبت موافقان و مخالفان در هر مواد و تبصره، نماینده دولت باید اظهار نظر کند. ممکن است ما با کلیات مسئله‌ای موافق باشیم اما در جزئیات آن هر کجا که این طرح‌ها با حقوق شهروندی مغایر باشد، حتما مخالفت خواهیم کرد.

خبرنگار دیگری با اشاره به اینکه عسگری‌آزاد جانشین سرپرست معاونت منابع انسانی رئیس جمهور بخشنامه‌ای منتشر کرده و در آن اعلام شده که بحث اضافه کار از افراد زیر پوشش تامین اجتماعی حذف شود، پرسید آیا مسئله باعث سطح حقوق این افراد نمی‌شود که نوبخت پاسخ داد: من هم این مسئله را در برخی از سایت‌ها دیدم. قطعا بنده از آقای عسگری آزاد می‌خواهم که طی مصاحبه‌ای و یا از طریق معاونت توسعه گزارش مفصلی در این خصوص بدهد چرا که دولت هیچ‌گاه حق کارکنان خود را تضییع نخواهد کرد.

سخنگوی دولت در مورد حضور حسین فریدون برادر و دستیار ویژه رئیس جمهور در نشست وین گفت: لازم است تا در پاره‌ای از موارد تیم مذاکره کننده از مرکز مباحثی را استعلام کنند و نمی‌توانند کار را با نظر شخصی خود پیش ببرند. وزرای خارجه شش کشور نیز دائما در حال هماهنگی با دولت‌های خود هستند.

وی در پاسخ به این سوال که لایحه دولت در مورد قانون مطبوعات چه زمانی به مجلس داده خواهد شد گفت: این لایحه هنوز در جلسه عمومی هیات وزیران مطرح نشده است.

نوبخت در خصوص اینکه سهم تولید از یارانه‌ها چه زمانی داده خواهد شد، گفت: ما دو منبع برای اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها داریم و چند محل نیز برای صرف این مبالغ. یکی از این منابع از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی تامین می‌شود.

وی افزود: در تبصره 21 سقف این منبع 48 هزار میلیارد تومان بود اما ما به این اندازه اقدام به افزایش قیمت حامل‌های انرژی نکردیم. منبع دیگر ما بودجه عمومی است. حدود 11 هزار و 500میلیارد تومان از منابع بودجه عمومی به دست می‌آید.

نوبخت با اشاره به اینکه ما بیشتر از صندوق دولت یارانه می‌دهیم گفت: بایداین مسئله اصلاح شود این موضوعی است که از دولت قبل به یادگار مانده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه جمع منابع ما به 59 هزار و 300میلیاردتومان می‌رسد، گفت: محل‌های مصرف این منابع یکی کمک به بهداشت و درمان به مبلغ 4 هزار و 800میلیارد تومان است که هم اکنون در بیمارستان‌ها در حال اجرایی شدن است. از این میان 5 هزار و200 میلیارد تومان نیز برای تولید و اشتغال اختصاص یافته که این میزان پرداخت هنوز آغاز نشده است.

وی ادامه داد: حدود 800 تا 1000 میلیارد تومان نیز در مورد مباحث پرداخت‌های غیرنقدی برای حمایت غذایی از افراد آسیب پذیر پیش بینی شده است. حدود 42 هزار میلیارد نیز مربوط به پرداخت یارانه نقدی است که نسبت به سال قبل کاهش پیدا کرده است.

 

کد N396688