در گفت‌و گو با ایسنا

هانی‌زاده: کناره‌گیری مالکی قطعی نیست

سیاسی

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: باتوجه به درخواست مرجع شیعه احتمال کناره‌گیری مالکی وجود دارد ولی مسئله این است که هنوز طیف‌های شیعه بر روی فرد خاصی به اجماع نرسیده‌اند.

حسن هانی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اخبار منتشر شده مبنی بر احتمال کناره گیری نوری مالکی از کاندیداتوری جهت تصدی پست نخست وزیری عراق برای سومین بار خاطر‌نشان کرد: گفته می شود پس از درخواست مرجع شیعیان احتمال این امر می رود ولی هنوز به طور قطعی کناره‌گیری مالکی از پذیرش نخست‌وزیری عراق اعلام نشده است.

وی افزود: روز گذشته نشست پارلمان عراق با حضور همه اعضا و طیف‌های سیاسی برگزار شد و سلیم الجبوری به عنوان رئیس پارلمان انتخاب شد که این انتخاب با توافق تمام طیف‌های سیاسی شیعه ، سنی و کرد صورت گرفت.

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به انتخاب رئیس‌جمهور عراق خاطرنشان کرد: طبق گزارش‌ها انتخاب برهم صالح به عنوان رئیس جمهور تقریبا نهایی شده و قرار است به زودی رسما اعلام شود. همچنین در رابطه با انتخاب نخست وزیر باید بگویم میان ائتلاف دولت قانون با سایر طیف‌های سیاسی موجود در پارلمان عراق اختلاف نظر زیادی وجود دارد.

هانی‌زاده گفت: ائتلاف دولت قانون اصرار دارد که چون بیشترین کرسی‌های پارلمان را به خود اختصاص داده است بنابراین طبق قانون باید نخست وزیر یکی از اعضای این ائتلاف باشد، اما سایر گروه‌ها، حتی طیف‌های شیعی مایل نیستند که بار دیگر نوری مالکی به عنوان نخست وزیر عراق انتخاب بشود.

وی مهمترین اختلاف موجود میان طیف‌ها و فراکسیون‌های پارلمان عراق را بحث انتخاب نخست وزیر دانست و تأکید کرد به نظر می رسد احمد چلبی در حال حاضر مورد توافق برخی گروه‌ها است و پس از او عادل عبدالمهدی فردی است که گروه‌های مختلف برای انتخاب او بحث می‌کنند. البته برخی از طیف‌های سنی با انتخاب احمد چلبی مخالفت می‌کنند زیرا او در پاکسازی بعثی‌های نشان‌دار عراق در زمان گذشته نقش داشته است و رئیس کمیته پاکسازی بعثی ها بوده است و همین امر میان احمد چلبی و طیف های همسو با رژیم سابق چالشی به وجود آورده است.

هانی زاده با بیان اینکه گروه ها و طیف های عراق هنوز به توافقی برای تعیین نخست وزیر این کشور نرسیده‌اند، افزود: در حال حاضر کناره گیری مالکی از تصدی نخست وزیری قطعی نشده است و ائتلاف دولت قانون همچنان اصرار دارد که او نخست وزیر عراق بشود ولی از آنجا که مرجعیت راهکار را کناره‌گیری مالکی از قدرت می‌داند احتمال دارد که این اتفاق صورت بگیرد ولی ائتلاف دولت قانون از آنجا که در انتخابات گذشته بیشترین آرا را کسب کرد حق خود می داند که بر بقای نماینده خود یعنی مالکی پافشاری کند.

وی تأکید کرد: حتی میان طیف‌های شیعیان هم اختلاف نظر پیرامون گزینه نهایی نخست وزیری در عراق وجود دارد و آنها هنوز به جمع بندی کاملی نرسیده اند و توافق بر سر نخست وزیر این کشور امکان دارد تا هفته آینده ادامه پیدا کند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در بخش دیگری از این گفت‌وگو به بررسی گزینه‌های احتمالی پست نخست وزیری عراق و روابط سیاسی آنها پرداخت و گفت: سیاست مالکی طی هشت سال گذشته به این معروف بود که از یک سو هیچ مشکلی با ایران نداشت ولی از سوی دیگر با کشورهای حوزه خلیج فارس با چالش جدی روبرو بود. این درحالی است که احمد چلبی به عنوان یک شیعه لاییک در میان اقشار متوسط و روشن فکر عراق حامیان بسیاری دارد ولی نباید فراموش کرد که او به مرجعیت بهائی نمی‌دهد.

هانی زاده ادامه داد : گزینه بعدی برای تصدی پست نخست وزیری عراق عادل عبدالمهدی است که نسبت به احمد چلبی گزینه مناسبتری برای این امر به نظر می رسد. زیرا گرایش مذهبی بیشتری نسبت به او دارد. همچنین الجبوری هم یکی دیگر از کاندیداهایی است که اگر نخست وزیر شود تقریباً همان راه و سیاست های مالکی را دنبال خواهد کرد.

این کارشناس مسائل بین الملل در رابطه با اینکه کدام یک از گزینه های مطرح برای نخست وزیری عراق می تواند وضعیت داخلی این کشور را بهبود بخشد، افزود: در عراق مشکل، اشخاص نیستند بلکه مسئله اصلی این است که برخی طیف های سنی و کرد هر کدام سعی می کنند با توجه به ناامنی هایی که در عراق وجود دارد از اکثریت طیف های سیاسی و به طور مشخص شیعیان باج‌گیری بکنند و در شرایطی که کشور با بحران امنیتی مواجه است امتیازهایی را برای خود بدست آورند. همچنین آنها در سطح منطقه هم خواهان به حاشیه راندن اکثریت شیعه هستند.

هانی زاده در پایان گفت: غرب و برخی کشورهای عرب منطقه نیز به دنبال بهانه جویی در عراق هستند. بنابراین هر فرد شیعه ای که نخست وزیر این کشور بشود از هجمه های آنها در امان نخواهد بود و به طور کلی می توان گفت غرب و کشورهای عربی خواهان روی کار آمدن ایاد اعلاوی هستند که شیعه لاییک ضد مرجعیت و ضد ایران است.

انتهای پیام

کد N396626