سحرهای ماه مبارک رمضان برکات ویژه‌ای دارند

رمضان,ماه رمضان

یک استاد حوزه گفت: یکی از مظاهر عارفین واقعی اهل قرآن هستند که قرآن را درک کرده و به آن عمل نموده‌اند و مصداق کامل و اتم چنین انسان‌هایی ائمه معصومین (ع) هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، حجت‌الاسلام والمسلمین هادی عباسی در شرح دعای روز هجدهم ماه مبارک رمضان، گفت: در این روز می‎خوانیم که "اللَّهُمَّ نَبِّهْنِی فِیهِ لِبَرَکَاتِ أَسْحَارِهِ وَ نَوِّرْ فِیهِ قَلْبِی بِضِیَاءِ أَنْوَارِهِ وَ خُذْ بِکُلِّ أَعْضَائِی إِلَی اتِّبَاعِ آثَارِهِ بِنُورِکَ یَا مُنَوِّرَ قُلُوبِ الْعَارِفِینَ" یعنی خدایا مرا در این ماه به برکت‌های سحرهایش آگاه کن و دلم را با روشنایی انوارش روشنی بخش و تمام‏ اعضایم را به پیروی آثارش بگمار و به نورت ای نوربخش دل‌های عارفان.

وی افزود: در فراز اول از دعای روز هجدهم اللَّهُمَّ نَبِّهْنِی فِیهِ لِبَرَکَاتِ أَسْحَارِهِ از خداوند می‌خواهیم ما را به برکت‌های سحرهای این ماه توجه دهد که در این دعا از خدا می‌خواهیم توجه به سحر را به ما بدهد و این نشان‌گر اهمیت سحر و سحرخیزی است.

وی افزود: سحر در اصل به معنای «پوشیده و پنهان بودن» است و سحر لحظه‌های بیداری خاص، دریافت فیض الهی و نقطه اتصال شب به روز است، همه ماه‌ها سحر دارند و ارزشمند است؛ اما سحرهای ماه مبارک رمضان برکات ویژه‌ای دارند.

نویسنده کتاب الهی نامه بیان کرد: در فراز "وَ نَوِّرْ فِیهِ قَلْبِی بِضِیَاءِ أَنْوَارِهِ" بیان می‎کنیم که خداوندا! در این ماه قلب مرا به نورانیت انوار سحر نورانی کن؛ در این فراز نورانیت قلب را از خداوند خواستاریم.

عباسی افزود: انسانی که در دل شب از خواب برمی‌خیزد و به عبادت و مناجات با معبود خویش می‌پردازد، پرده غفلت را از دل خود کنار می‌زند و انوار الهی به قلب او می‌تابد، نور ایمان به قلب او نفوذ می‌کند و قلب او نورانی می‌شود.

این استاد حوزه خاطرنشان کرد: در این فراز از دعا "وَ خُذْ بِکُلِّ أَعْضَائِی إِلَی اتِّبَاعِ آثَارِهِ" می‌خواهیم خداوند تمام و اعضا و جوارح ما را مسخر کند به گونه‌ای که از آثار او پیروی کنیم.

وی گفت: یکی از آثار خداوند، ماه مبارک رمضان است که انسان امر به روزه شده‌ است؛ مرحله دوم روزه، روزه‌ای است که تمام اعضا و جوارح انسان روزه باشند و گناه و معصیتی از او سر نزند؛ در این روز از خداوند می‌خواهیم کاری کند که با تمام اعضا و جوارح از او پیروی کنیم و روزه ما در این ماه روزه حقیقی باشد.

این استاد حوزه با اشاره به فراز "بِنُورِکَ یَا مُنَوِّرَ قُلُوبِ الْعَارِفِین" گفت: خداوند نور است و عارف در لغت به معنای شناسنده است و به کسی گفته‌ می‌شود که به شناخت شهودی از خداوند رسیده‌ است و خدا را با روح و قلب خود درک می‌کند.

انتهای پیام

کد N396531