آمریکا آماده اعمال تحریم های یکجانبه علیه روسیه است

آمریکا,روسیه,تحریم

تهران-ایرنا- آمریکا روز سه شنبه نشان داد آماده اعمال تحریم های شدیدتر علیه روسیه به صورت یکجانبه است حتی اگر اروپا در مورد افزایش فشارها علیه مسکو به دلیل سیاست های بی ثبات کننده اش موافقت نکند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، یک مقام ارشد آمریکایی گفت: پیش نویس تدابیر یکجانبه آمریکا علیه روسیه آماده شده است که ˈباراک اوباماˈ رییس جمهوری این کشور می تواند با استفاده از آن ضربه شدیدتری به اقتصاد روسیه بزند، اگر سران اروپایی در نشست امروز خود در بروکسل در مورد تدابیر مشابه تصمیم نگیرند.

وی افزود: اما کاخ سفید هنوز در مورد اقدامی که به معنای حرکت یکجانبه آمریکا بدون همراهی متحدان اروپایی اش باشد تصمیم نگرفته است.

بر اساس این گزارش گفت وگوهای فشرده آمریکا با متحدان اروپایی اش ادامه دارد و واشنگتن به روشنی ترجیح می دهد اقدامی را با هماهنگی اروپا انجام دهد که بخش های اقتصادی و صنایع دفاعی روسیه را تحریم می کند زیرا اقدامی مشترک قطعا کارآیی بیشتری خواهد داشت. همچنین اخباری روز سه شنبه منتشر شد که نشان داد آمریکا اروپا را در مورد تحریم های روسیه تحت فشار قرار داده است و انتشار اخبار نگران کننده بیشتری علیه جنگ داخلی اوکراین می تواند ذهنیت سران اروپایی را در نشست امروز بروکسل هماهنگ کند.

یک مقام اروپایی گفت که دور جدید تحریم های اروپا علیه روسیه بسیار محتمل است. تدابیر احتمالی شامل اقداماتی برای توقف برنامه های روسیه است که حمایت مالی آنها را بانک سرمایه گذاری اروپا و بانک توسعه و سازندگی اروپا مستقر در لندن برعهده دارد. اما انتظار نمی رود تدابیر تنبیهی اتحادیه اروپا تحریم های شدید علیه بخش اقتصاد روسیه را هدف قرار دهد.

این مقام همچنین گفته است نشانه های جدید مبنی بر اینکه اروپا تدابیر جدید تنبیهی را علیه روسیه تصویب می کند به فشارهای آمریکا مربوط نیست. اما حوادث اخیر اوکراین تا حد زیادی نگران کننده به نظر می رسد و احتمالا سران اروپا نمی توانند در برابر اعمال تحریم ها مقاومت کنند.

دولت کی یف نیز با هشدار روز دوشنبه خود مبنی بر اینکه هواپیمای ترابری این کشور به دلیل پرتاب راکتی از داخل خاک روسیه سقوط کرده است، سعی کرد سران کشورهای اروپایی را به اتخاذ تحریم ها علیه روسیه ترغیب کند.

اوباما نیز از چند هفته قبل مشغول رایزنی با متحدان اروپایی برای کسب حمایت آنها در اعمال تدابیر جدید تنبیهی علیه روسیه بوده است.

در همین رابطه یکی از محورهای گفت و گوی تلفنی شامگاه سه شنبه وی با ˈآنگلا مرکلˈ صدراعظم آلمان شامل بررسی وضعیت اوکراین و تشدید تحریم ها علیه روسیه است.

ˈجاش ارنستˈ سخنگوی کاخ سفید نیز روز سه شنبه در موضع گیری مشابهی گفت: هرچه این ماجرا بیشتر به طول بیانجامد، تثبیت سازی وضعیت از نظر سیاسی و اقتصادی اوکراین دشوارتر خواهد شد. اما وی در مورد جزئیات تحریم های آمریکا علیه روسیه نظری ابراز نکرد.

همچنین ˈجو بایدنˈ معاون رییس جمهوری آمریکا که مرتب با ˈپترو پوروشنکوˈ رییس جمهوری اوکراین در تماس بوده است روز دوشنبه درتماسی تلفنی با وی گفت که آمریکا به شدت مشغول رایزنی با متحدان اروپایی خود برای وضع تحریم های بیشتر علیه روسیه به دلیل تشدید مستمر تنش هاست.

اروپام**9157** 1337
کد N395768