هاشمی رفسنجانی:

جمله رهبری که« رأی مردم حق الناس است» فضای اعتماد را به جامعه هدیه داد

سایر حوزه ها

به گزارش خبرگزاری مهر، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، خبرنگاران، روزنامه نگاران، نویسندگان، مدیران مسؤول روزنامه­ها، خبرگزاری­ها و سایت­های خبری و جمعی از فعالان در عرصه­های مجازی، سینماگران و مستندسازان عصر سه شنبه با آیت­الله هاشمی رفسنجانی دیدار و گفت­وگو کردند.


رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این دیدار با تشکر از حسن ظن و زحماتی که خبرنگاران و روزنامه نگاران در سال­های اخیر برای حفظ اصالت انقلاب و حمایت از دلسوزان نظام كشيدند، گفت: آزادی بیان، آزادی اظهار نظر و جلوگیری از سانسور و تهدید ، حق هر انسان و از مصرّحات اسلام و قانون اساسي است، همه در این موضوع اشتراک نظر دارند و در عمل است که معتقدین واقعی از ظاهرسازان جدا می­شوند.


وی با قرائت آیه «فبشّر عبادی الذین یستمعون القول و یتبعون احسنه» ؛ به تشریح و تفسیر آن پرداخت و گفت: بستن گوش و چشم مردم در مقابل حقایق ؛ یعنی بستن در سعادت به روی انسان ها و هرکسی این کار را با هر هدف و توجیهی انجام دهد؛  به اسلام، انقلاب اسلامی و مردم ایران ستم می­نماید.


 


آیت­الله هاشمی رفسنجانی «لا اکراه فی الدین» را آیه افتخار مسلمانان در همه اعصار ؛ به ویژه در عصر انفجار اطلاعات دانست و گفت: هرکس چنین جملاتی را در فرهنگ دینی خود داشته باشد، از آن تابلو می­سازد و به آن می­نازد.


رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تقسیم سخنان پیامبر(ص) به وحی و جملات ایشان، گفت: رسول مکرّم اسلام به مسلمانان می­فرمود که مطالبي كه وحي است، انتقاد ناپذير است اما تصميمات خود من مي­تواند مورد سؤال و اعتراض باشد.


وی آیات موکّد بر مشورت در قرآن را توجه به آرا و نظر مردم در دین مبین اسلام خواند و گفت: مشورت حکومت­ها با مردم در گذشته بیعت بود و در عصر حاضر انتخابات است که شیوه­ اداره­ جامعه را انتخاب می­کند.


آیت­الله هاشمی رفسنجانی با استناد به گفتار و نوشتار« جرج جرداق»؛  به صبوری­های حضرت علی(ع) در برخورد با مخالفان عنود اشاره کرد و گفت: شخصیت عظیمی چون آن امام همام در جلسه­که کسی به ایشان توهین کرد و پیروانشان برآشفتند و درصدد تنبیه بودند، دستور دادند كه تحمل نمایید.


رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری توهین­هایی که در سال­های اخیر به شاگردان امام که زبرالحدید مبارزه بودند، گفت: کسانی در جامعه ادعای انقلابی گری دارند که در سال­های مبارزه به خاطر اندیشه­های متحجرانه ؛ مبارزه را تلاش برای برافراشتن پرچم ضلالت می­دانستند.


آیت­الله هاشمی رفسنجانی با تبیین اهداف انقلاب اسلامی و مخاطرات ایام مبارزه؛  گفت: مردم به اسلام واقعی روی آورده بودند که در گفتار و رفتار امام راحل متجلّی بود.


وی رشد آگاهی جامعه را دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی خواند و گفت: الان جوانان یک روستای دور افتاده در استان­های مرزی مانند دانشجویان دانشگاه­های تهران تحلیل می­کنند و این نشان می­دهد که از ابزارهای اطلاع سانی در جهت درست و برای رشد اطلاعات و آگاهی خویش استفاده می­نمایند.


رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام فشارها و اذیت­های سال­های اخیر را برخاسته از سیاست­زدگی بعضی­ها در جامعه دانست و گفت: مردم ایران با درک عمیق و درست از شرایط، یک روز وارد عرصه­ انتخابات شدند و سیاسی ترین کار ممکن را انجام دادند و نگذاشتند انقلاب اسلامی بیش از این منحرف شود.


آیت­الله هاشمی رفسنجانی در بیان علل پیروزی اندیشه اعتدال در انتخابات ریاست جمهوری، به نقش رهبری معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: یک جمله ایشان که رأی مردم حق الناس است، فضای اعتماد را به جامعه هدیه داد تا مردم به پای صندوق­ها بیایند.


ایشان در بیان اهمیت «حق­الناس» در آیات و روایات اسلامی و ضرورت توجه به آن در عصر حاضر، گفت: رهبری با علم و اجتهاد این جمله را گفتند و وظیفه خبرنگاران، نویسندگان و شخصیت­های دینی و فرهنگی کشور است تا برای جاودان کردن و گسترش آن در جامعه تلاش کنند.


آیت­الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به سخنان اخیر حضرت آیت­الله خامنه­ای در خصوص اعتدال گفت: دانش ایشان ایجاب می­نماید که به اعتدال عقیده داشته باشند و این افتخار مردم ایران است که دولت اعتدال نیز شکل گرفته است.


رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بیان چرایی و چگونگی نام نویسی خویش در انتخابات ریاست جمهوری گفت: حقیقتاً نمی­خواستم بیایم، اما وقتی اصرار مردم را دیدم؛  با خود گفتم که نباید به این همه تقاضاها، احساسات و استدلات عقلی و سیاسی پاسخ منفی بدهم.


ایشان با یادآوری اتفاقات پس از نام نویسی و نتیجه­ی انتخابات گفت: خداوند تاریخ ایران در این مقطع به گونه­ای رقم زد تا مردم نجیبانه و صبورانه انتخاباتی انجام دهند که دنیا را متحیّر کرد و نگاه آنان را به مردم ایران تغییر داد.


آیت­الله هاشمی رفسنجانی با تقبیح سانسور واقعیت­ها در جامعه ؛ گفت: هیچ­کس با سانسور سود نمی­برد و سانسورچی­ها باید بدانند دل مردم همیشه با حقیقت است.


رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان آیات قرآن در نهی از غیبت و تجسس؛ گفت: در فضای اعتدال باید به این آیات روشن قرآن عمل شود که هم خواسته قانون اساسی و هم مطالبه عمومی است.


ایشان آگاهی مردم را ستود و با اشاره به نقش خبرنگاران در بیان واقعیت­ها؛ گفت: هرچند حقایق بیشتر روشن شوند، جامعه بیدارتر و به طبع آن انقلاب نهادینه تر می­شود.


در آغاز این دیدار آقای مظفر، مدیر نشر کویرـ آقای وکیلی، مدیر مسؤول روزنامه ابتکارـ سرکار خانم مهدیانی، سردبیر خبرگزاری کار ایران (ایلنا) ـ آقای دهباشی، مستندسازـ سرکار خانم دکتر توحیدلو، از نویسندگان فضای مجازی و آقای پورنجاتی از مسؤولین سابق فرهنگی کشور به بیان دیدگاه­های خویش در خصوص: فضای آرام برای نویسندگان، کتاب و روزنامه، لزوم نهادینه شدن اعتدال در جامعه، توجه به واقعیت­های جامعه، امیدواری مردم به تدابیر دولت یازدهم و ضرورت حفظ دستاورد انتخابات 24 خرداد 92  پرداختند.


دکتر جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز ضمن ارائه گزارشی از فعالیت­ها و برنامه­های این وزارتخانه در معاونت­های مختلف، به ویژه معاونت مطبوعاتی، گفت: فرهنگ در فضای باز و آزادی که همه افراد دیدگاه­ها و اندیشه­های خود را بیان کنند، رشد می­کند و به تعالی     می­رسد.


وی با بیان اینکه در فضای بسته و سانسور شاهد رشد و بالندگی در هیچ حوزه­ای به خصوص علمی، دانشگاهی، دینی و فرهنگی نخواهیم بود، افزود: باید اجازه بدهیم همه  سلیقه­ها به اظهار نظرات خود بپردازند.


در پایان این مراسم همزمان با اذان، نماز مغرب و عشاء به امامت آیت­الله هاشمی رفسنجانی اقامه و افطار در فضایی صمیمی صرف شد.