نشست مخالفان عراقی در دفتر پادشاهی اردن

عشایر سنی مخالف دولت عراق با هدف برکناری کامل نوری مالکی و تدوین یک برنامه سیاسی جدید برای پایان دادن به بحران کشور، نشستی را در اردن آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، گروه‌های سیاسی و عشایر سنی عراق روز سه شنبه نشستی را در امان با هدف برکناری کامل نوری مالکی، نخست وزیر عراق، اعلام موضع مشخص خود نسبت به روند سیاسی جدید، بحث و گفت‌وگو درخصوص آینده این کشور و برخورد با گروه داعش برگزار کردند.

این نشست در دفتر پادشاهی اردن و پشت درهای بسته و به دور از دوربین‌های خبرنگاران و همچنین تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد.

نیروهای پلیس و سازمان اطلاعات اردن نیز در مکان برگزاری نشست مستقر شدند.

یک رهبر سنی برجسته اعلام کرد که در این نشست رهبران سنی عشایر عراق که مخالف نوری مالکی هستند و رهبران سابق حزب بعث و برخی گروه‌های دیگر حضور داشتند.

از سوی دیگر، "وضاح مالک الصدید"، یکی از رهبران عشایر عراق اعلام کرد که این نشست با هدف تلاش برای از بین بردن طایفه‌گرایی و دور کردن شرکای مالکی از دولت عراق و توافق بر سر اتخاذ اقداماتی جهت پایان دادن به بحران سیاسی کشور برگزار شد.

دولت اردن در خصوص برگزاری این نشست گزارشی نداده است، اما منابع آگاه اعلام کردند که امان از طریق یکپارچه سازی گروه‌های سنی تلاش می‌کند تا موضع آن‌ها را برای آغاز روند سیاسی جدید در کشور تقویت کند.

به گزارش منابع مذکور، امان صفحه مالکی را با توافق با طرف‌های داخلی عراق و طرف‌های منطقه‌ای و واشنگتن بسته است و برخی طرف‌های شیعی نیز با تغییر مالکی موافقند.

عشایر سنی عراق هفته گذشته نیز نشستی را در اربیل برای تشکیل شورای حامی افراد مسلح عشایر برگزار کردند که با نشست اخیر آن‌ها ارتباط دارد.

از سوی دیگر، فهد الخیطان، تحلیل‌گر سیاسی روزنامه الغد اردن گفت: اردن نقش هماهنگ کننده را در این نشست دارد و نشست مذکور با هدف هماهنگ کردن سنی‌ها برای ارائه یک برنامه سیاسی صورت گرفته است.

وی افزود: اردن از طریق یکپارچه سازی گروه‌های سنی برای توافق بر سر یک برنامه سیاسی به دنبال دو هدف است یکی نفوذ در روند سیاسی جدید عراق و دوم آمادگی برای تاسیس یک اقلیم سنی شبیه اقلیم کردستان عراق.

انتهای پیام

کد N395667