دمیرتاش: جو سیاسی ترکیه بسیار متشنج است/از کثرت‌گرایی حمایت می‌کنم

سیاسی

نامزد حزب دموکراتیک مردم ترکیه برای انتخابات ریاست جمهوری، برنامه‌های خود را برای کمپین ریاست جمهوری اعلام کرده و متعهد به دفاع از تکثرگرایی حزبی شد.

نامزد حزب دموکراتیک مردم ترکیه برای انتخابات ریاست جمهوری، برنامه‌های خود را برای کمپین ریاست جمهوری اعلام کرده و متعهد به دفاع از تکثرگرایی حزبی شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر حزب دموکراتیک مردم (HDP) در جمع حامیانش در استانبول تاکید کرد که چنانچه در جریان انتخابات ریاست جمهوری دهم اوت (19 مرداد) به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود، کثرت‌گرایی و دموکراسی را ارتقاء خواهد داد.

وی تاکید کرد: من امروز به اینجا آمده‌ام تا درباره صلح و برادری صحبت کنم چرا که جو سیاسی ترکیه بسیار متشنج است. روند انتخاب نامزد هر حزب برای ریاست جمهوری نیز اصلا دموکراتیک نبوده است.

این مقام حامی کردهای ترکیه همچنین از عدم نامزدی زنان در انتخابات ریاست جمهوری ابراز تاسف کرد و متعهد شد تا حقوق زنان را افزایش دهد.

وی تاکید کرد: در جریان این انتخابات ضد دموکراتیک تنها یک فرد تصمیم می‌گیرد که مثلا چه کسی نامزد حزب حاکم عدالت و توسعه باشد و این نشان می‌دهد که این تصمیم بدون رایزنی با افراد دیگر و شخصا با تصمیم رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه انجام شده است.

این مقام انتخاب اکمل‌الدین احسان اوغلو، دبیرکل پیشین سازمان همکاری اسلامی را به عنوان نامزد مشترک حزب جنبش ناسیونالیست و حزب مردم جمهوری‌خواه "دموکراتیک‌تر" خواند و گفت: دست‌کم دو حزب برای انتخاب وی تصمیم‌گیری کرده‌اند.

صلاح‌الدین دمیرتاش همچنین تاکید کرد که از احزاب سیاسی که هیچ بودجه‌ای از وزارت دارایی دریافت نمی‌کنند، حمایت خواهد کرد.

دمیرتاش تاکید کرد که در صورت انتخاب به عنوان رئیس جمهوری، شورای مردمی تشکیل خواهد داد که اجازه می‌دهد مردم به صورت مستقیم در روند دموکراتیک شرکت کنند.

انتهای پیام

کد N395322